Śłaskie: Centrum Repty rozpoczyna rehabilitację pacjentów, którzy przeszli COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 08:37

Jeden z najbardziej renomowanych ośrodków rehabilitacyjnych w woj. śląskim - Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach - podjęło się leczenia pacjentów, którzy przeszli COVID-19.

Śłaskie: Centrum Repty rozpoczyna rehabilitację pacjentów, którzy przeszli COVID-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Mamy informacje ze szpitali, gdzie powstały oddziały covidowe, że pacjenci, którzy opuszczają taki oddział, są bardzo osłabieni, mają problemy z koncentracją, polineuropatię, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Tymczasem nasi specjaliści od lat znani są z tego, że pomagają stanąć na nogi pacjentom z zaburzeniami ortopedyczno-neurologicznymi - powiedział dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" Norbert Komar.

Należąca do samorządu województwa śląskiego placówka nawiązała współpracę ze szpitalami chorób płuc w Pilchowicach i w Orzeszu. - Tam leczeni są ludzie z COVID-19, mają pełną diagnostykę, a lekarze pulmonolodzy wiedzą najlepiej, czy zmiany w płucach pozwalają na podjęcie rehabilitacji i nie są dla pacjenta niebezpieczne - wyjaśnił dyrektor Komar.

Skierowanie na rehabilitację w tarnogórskim ośrodku może wydać także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, o ile uzna, że pacjent wymaga rehabilitacji. Mogą skorzystać z niej pacjenci nie tylko z woj. śląskiego.

Plan pocovidowej rehabilitacji w GCR rozpisany jest na serię 10 wizyt. Pacjent ma zajęcia i zabiegi 2-3 godziny dziennie przez 2 tygodnie. Może skorzystać z L-4, ale może też umawiać się na zabiegi w godzinach popołudniowych. Zajęcia odbywają się od 7.00 do 18.00 w Poradni Rehabilitacyjnej, w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji i w ramach programów unijnych "Sercu na ratunek" oraz "Stawiam na zdrowie".

O tym, jakie zastosować leczenie, decyduje na pierwszej wizycie lekarz. Może to być indywidualna kinezyterapia, elektroterapia, hydroterapia, seanse w kriokomorze, zabiegi krioazotem, ćwiczenia w basenie, a także inhalacje - wyjaśnia kierowniczka Działu Fizjoterapii GCR Sylwia Romanowska.

"Często dochodzą do nas sygnały, że pacjenci opuszczający oddziały covidowe potrzebują pomocy psychologa. Jeśli zajdzie taka potrzeba, również ją zaproponujemy" - zapewnił dyrektor Norbert Komar.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum