Śląskie: Bytom ma jedyną w województwie poradnię leczenia pozajelitowego

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2019 14:00

Poradnia Żywienia Pozajelitowego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu jest jedyną na Śląsku, gdzie na dużą skalę, zaopatrywani są pacjenci wymagający żywienia pozajelitowego.

Śląskie: Bytom ma jedyną w województwie poradnię leczenia pozajelitowego
Pacjenci zgłaszają się do poradni co trzy miesiące. Tam przechodzą szereg badań biochemicznych. Fot. Shutterstock

Z leczenia pozajelitowego korzystają osoby chore na raka, pacjenci po operacjach żołądka, przełyku, trzustki, jelita czy jajników a także osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Ta forma podaży żywności stosowana jest wówczas, gdy pacjent nie jest w stanie przyjąć pokarmu doustnie.

Zanim pacjent zacznie się w ten sposób odżywiać, musi mieć w warunkach szpitalnych założony specjalny cewnik do naczynia krwionośnego, przez który podawane są preparaty odżywcze. Pacjenci uczą się go obsługiwać, jeszcze w szpitalu. Kiedy opanują tę umiejętność, aplikują sobie pożywienie w domu. Nad prawidłowym przebiegiem domowego leczenia czuwa personel bytomskiej poradni - podaje Dziennik Zachodni.

Pacjenci zgłaszają się do poradni co trzy miesiące. Tam przechodzą szereg badań biochemicznych. Na ich podstawie ustalane są dawki pożywienia niezbędnego dla organizmu. Jeśli jest taka możliwość, lekarze zalecają przyjmowanie również posiłku doustnie.

Poradnia Leczenia Pozajelitowego w Bytomiu działa od sierpnia 2018 roku. Pracuje w niej 4 lekarzy, 7 pielęgniarek i dietetyk. Przyjmuje ok. 50 pacjentów dziennie. Leczenie jest refundowane przez NFZ.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum