Śląskie: Alarmy Smogowe chcą skrócenia terminów wymiany trujących pieców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2019 08:18

Przedstawiciele Alarmów Smogowych z woj. śląskiego oczekują skrócenia terminów obowiązkowej wymiany najbardziej trujących domowych pieców, jakie określono w uchwale antysmogowej tego regionu. Przedstawili swoją petycję w tej sprawie.

Śląskie: Alarmy Smogowe chcą skrócenia terminów wymiany trujących pieców
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Jak mówił podczas zorganizowanego w poniedziałek (18 marca) w Katowicach briefingu Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego, z powodu smogu, którego głównym źródłem są domowe piece na węgiel, w woj. śląskim umiera ok. 6 tys. ludzi rocznie.

- Dlatego chcemy, aby termin na wymianę tych najstarszych pieców skrócić do końca 2021 r., a więc moglibyśmy ich używać jeszcze przez trzy lata, a nie przez siedem, jak to jest obecnie zapisane w uchwale. Piece te trochę lepsze, a więc klasy 3 i 4, moglibyśmy używać do końca 2023 r., czyli przez pięć lat - wskazał Bryk.

"Uważamy, że takie zmiany są możliwe i są konieczne. Wynika to również z przepisów Unii Europejskiej, dyrektywy CAFE, która mówi, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza powinny być podjęte tak szybko, jak to tylko możliwe - zaznaczył przedstawiciel Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

Jak dodał, obecna uchwała antysmogowa woj. śląskiego została przyjęta na początku 2017 r., jednak od tego czasu wiele się zmieniło: poprawił się dostęp do nowoczesnych urządzeń grzewczych i "kopciuchy" praktycznie zniknęły z rynku, a mieszkańcy łatwiej, niż jeszcze dwa lata temu, mogą sobie poradzić ze sfinansowaniem wymiany pieców.

- Mamy obecnie bardzo dobre programy wsparcia. Mamy program "Czyste powietrze", który jest programem powszechnym, dostępnym i ciągłym; może jeszcze szwankują w nim trochę kanały dystrybucji, ale ten program istnieje. Mamy ulgę termomodernizacyjną, mamy program "Stop smog", gminy również wprowadzają swoje programy wsparcia - argumentował Bryk.

Petycję podpisaną przez przedstawicieli dwunastu Alarmów Smogowych z woj. śląskiego, zrzeszonych w Polskim Alarmie Smogowym, ich reprezentanci złożyli w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego. To kolejna inicjatywa środowiska w tej sprawie. Rybnicki Alarm Smogowy złożył podobny wniosek do zarządu woj. śląskiego wiosną ub. roku. Nie został uwzględniony.

W obowiązującej od września 2017 r. uchwale sejmiku terminy wycofywania starszych kotłów są rozpisane co dwa lata, od 2022 do 2028 r.

Zgodnie z ubiegłoroczną, nieuwzględnioną przez zarząd woj. śląskiego petycją kopciuchy, które w dacie wejścia w życie ew. zmienionej uchwały eksploatowane byłyby powyżej 5 lat od daty ich produkcji, byłyby eliminowane z użytkowania od 1 stycznia 2021 r., a pozostałe kotły węglowe poniżej 5 klasy - od 1 stycznia 2024 r.

Mateusz Babak

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum