Śląskie: 6 nowych zakażeń koronawirusem w kopalniach, przybyło 66 ozdrowieńców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2020 20:33

W niedzielę - kolejny dzień z rządu - zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych spółek węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1109 górników - 60 mniej niż dzień wcześniej. Przybyło 6 nowych zakażeń oraz 66 ozdrowieńców.

Śląskie: 6 nowych zakażeń koronawirusem w kopalniach, przybyło 66 ozdrowieńców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niedzielę Polska Grupa Górnicza (PGG) i Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) poinformowały o trzech nowych zachorowaniach w każdej z tych firm; nie przybyło zakażeń w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. W kopalniach PGG za ozdrowieńców uznano kolejnych 58 górników, w JSW sześciu, a w Silesii dwóch.

Jak wynika z przekazanych w niedzielę statystyk, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 855 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 160 górników z kopalni Silesia i 94 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Obecnie - jak podała PGG - w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie w ostatnim czasie przybyło najwięcej ozdrowieńców, zakażone są łącznie 362 osoby, w kopalni Chwałowice w Rybniku 251, a w kopalni Marcel w Radlinie 41.

Od ponad tygodnia Ruda Śląska, Rybnik i powiat rybnicki, a także powiat wodzisławski, gdzie znajduje się kopalnia Marcel, oraz powiat pszczyński, są objęte tzw. czerwoną strefą epidemiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązku noszenia maseczek także na zewnątrz. Od minionego piątku w czerwonej strefie znajduje się także Jastrzębie-Zdrój, gdzie mieści się siedziba JSW.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 3090 pracowników, z których 2235 (72,3 proc.) wyzdrowiało. 1063 górników z PGG jest w kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej od początku epidemii koronawirusem zaraziły się łącznie 4104 osoby, a wyzdrowiało 4010 (97,7 proc.).

W kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do niedzieli zanotowano 297 przypadków SARS-CoV-2 - od soboty nie przybyło zakażeń. Wyzdrowiało 137 osób (46,1 proc.) - od soboty przybyło dwóch ozdrowieńców, a nadal choruje 160 osób. 46 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie.

Łącznie, według niedzielnych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8 tys. 81 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 6 tys. 972 pracowników kopalń, czyli blisko 86,3 proc. wszystkich zakażonych.

Według najnowszych danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 18 tys. 798 osób (w niedzielę poinformowano o 108 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 434 zmarły. 84 proc. wszystkich zakażonych (15 tys. 798 osób) wyzdrowiało.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum