Śląskie: 10 nowych zakażeń koronawirusem, dwoje pacjentów w stanie ciężkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2020 09:50

Do 151 wzrosła liczba osób z woj. śląskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. W sobotę rano służby wojewody śląskiego poinformowały o kolejnych 10 przypadkach infekcji. Stan dwojga pacjentów hospitalizowanych w Raciborzu i Siemianowicach Śląskich lekarze określają jako ciężki.

Stan dwojga pacjentów hospitalizowanych w Raciborzu i Siemianowicach Śląskich lekarze określają jako ciężki. Fot. Shutterstock

- W stanie ciężkim do szpitala zakaźnego w Raciborzu trafił mężczyzna w średnim wieku z powiatu lublinieckiego. Sanepid sprawdza, gdzie pacjent mógł się zakazić. W ciężkim stanie jest też starsza kobieta hospitalizowana w szpitalu w Siemianowicach Śląskich. Prawdopodobne źródło jej zakażenia ustalają służby sanitarne w Bytomiu - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W szpitalu w Tychach leczony jest starszy mężczyzna, który - jak ustalono - zaraził się koronawirusem podczas pobytu w Austrii. Wcześniej pacjent, który czuje się dobrze, był objęty kwarantanną domową, pod nadzorem sanepidu w Gliwicach. W tyskim szpitalu jest także inny zakażony mężczyzna z powiatu gliwickiego - w stabilnym stanie.

Inny starszy mężczyzna, u którego wystąpiły uciążliwe objawy zakażenia koronawirusem, w średnim stanie trafił do szpitala w Częstochowie. W tym samym szpitalu w stanie dobrym leczona jest starsza kobieta z najbliższego otoczenia chorego, u której także badanie potwierdziło wynik dodatni.

Na oddziale zakaźnym szpitala w Bytomiu leczony jest zarażony koronawirusem mężczyzna w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego - służby sanitarne ustalają źródło transmisji zakażenia.

Pozostali chorzy, o których w ostatnich godzinach potwierdzono koronawirusa, są leczeni w domach. To kobieta będąca pod nadzorem służb sanitarnych w Częstochowie, która najprawdopodobniej zakaziła się w miejscu pracy - pracuje w branży usługowej. W izolacji domowej, w powiecie cieszyńskim, leczy się kobieta w średnim wieku, która do czasu wystąpienia wyraźnych objawów przebywała na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną. W dobrym stanie, pod nadzorem sanepidu w Rybniku, jest mężczyzna w średnim wieku. Nie umiał powiedział, jak mógł się zarazić.

Wraz z przypadkami, o których poinformowano w sobotę rano, w woj. śląskim jest 151 osób z koronawirusem. Dwie zmarły, cztery wyzdrowiały. Hospitalizowanych jest - według danych z piątku - 127 osób. Około 12 tys. osób objęto kwarantanną, a ok. 7,6 tys. nadzorem sanitarnym.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę (28 marca) rano, że w kraju zakażenie koronawirusem badania potwierdziły u 47 kolejnych osób. Łącznie jest ich obecnie 1436. 16 osób zmarło.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum