Śląski NFZ: pieniądze na transplantacje do końca roku są zagwarantowane

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 11:56

Według obliczeń transplantologów, na Śląsku za wszystkie rodzaje przeszczepień, których płatnikiem jest NFZ, w ciągu całego roku potrzeba będzie prawie 60 mln zł.

Dotąd za wszystkie transplantacje płaciło Ministerstwo Zdrowia, ale w ramach oszczędności postanowiło, że finansowanie przejmie w części NFZ. Już w kwietniu Fundusz zaczął płacić za transplantacje rogówki w ramach rozliczeń JGP. Od lipca NFZ będzie płacić także za przeszczepy szpiku, nerek i trzustki.

- Na Śląsku praktycznie jest jeden ośrodek, który wykonuje procedury, które weszły aktualnie w finansowanie przez NFZ - jest to Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Mielęckiego w Katowicach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ. - Jesteśmy już po spotkaniu z dyrekcją szpitala, na którym dokonaliśmy szacunkowych obliczeń. Mogę powiedzieć, że kwotę jaką wyliczyliśmy mamy w budżecie naszego oddziału zabezpieczoną dla szpitala do końca roku.

- W tej chwili jesteśmy na etapie procedury renegocjacyjnej, w której efekcie kontrakt szpitala zostanie powiększony o kwotę, którą wspólnie wyliczyliśmy i która jest optymalna dla sfinansowania przeszczepów do końca roku. Jest to 12 mln zł - dodaje Kopocz.

Według prof. Mariana Zembali, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie transplantologii, potrzeba będzie w skali roku, na wszystkie rodzaje przeszczepów jakie wykonywane są na terenie podległym Ślaskiemu OW NFZ i które są przez niego finansowane, prawie 60 mln zł.

W liście do Jacka Grabowskiego, wiceprezesa NFZ ds. medycznych, prof. Zembala podał wyliczenia: przeszczepy rogówki - 5,8 mln zł, przeszczepy nerek i trzustki łącznie ponad 7,6 mln zł, przeszczepy szpiku wszystkich rodzajów - prawie 45 mln zł - informuje Gazeta Wyborcza.

Profesor zwrócił  uwagę, że ewentualne ograniczenie wydatków na przeszczepy w Śląskim OW NFZ uderzyłoby w chorych z całej Polski. W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach-Ligocie działa największy w kraju ośrodek transplantacji rogówki wykonujący kilkaset zabiegów rocznie.

Katowicka Klinika Hematologii jest największym w kraju ośrodkiem przeszczepów szpiku, zwłaszcza tych najtrudniejszych - od dawców niespokrewnionych. Trzy czwarte jej pacjentów to chorzy spoza Śląska. Natomiast w tym samym szpitalu Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej jest jedną z dwóch w Polsce, w której przeszczepia się zarazem nerki, trzustkę i wątrobę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum