Śląsk: zdecydowanie mniej zatruć dopalaczami

Autor: Śląski Urząd Wojewódzki/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2011 21:24

O rozpoznawaniu, przeciwdziałaniu i skutkach stosowania dopalaczy i anabolików rozmawiano dziś w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim podczas konferencji „Dopalacze i anaboliki – epidemiologia i profilaktyka” zorganizowanej porzez Wydział Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej ŚUW.

Śląsk: zdecydowanie mniej zatruć dopalaczami

W Konferencji wzięli w niej udział pracownicy ochrony zdrowia, pedagodzy szkolni i nauczyciele.

– Uzależnienia stały się problemem społecznym – podkreślał Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, otwierając konferencję. Jak informował, dzięki działanion rządu spada liczba zatruć niebezpiecznymi substancjami tzw. dopalaczami. W październiku 2010 roku odnotowano 260 przypadków, w styczniu 2011 roku – 13, a w lutym – 8.

O negatywnym wpływie na organizm młodego człowieka stosowania sterydów anabolicznych i dopalaczy mówił pediatra Wojciech Rychel, zastępca ordynatora oddziału dziecięcego w szpitalu w Czeladzi (ZZOZ w Będzinie) i lekarz sportowy w Wojewódzkiej Poradni dla Sportowców w Katowicach.

Z ankiet ankiet, jakie lekarz przeprowadził wśród młodzieży wynika, że trwa moda na "rzeźbienie" ciała i zażywanie anabolików. Wynika z chęci wzbudzania podziwu u rówieśników, zwiększenia szans u płci przeciwnej, a także u potencjalnych pracodawców. Te przesłanki skłaniają młodzież do stosowania sterydów, przyśpieszających i zwiększających efekty ćwiczeń.

– Z anabolikami jest jak z narkotykami. To wciąga – ostrzegał Wojciech Rychel.

Jego zdaniem podobnie jest z dopalaczami, których sprzedaż w Polsce została zabroniona, jednak nadal można je zamówić przez internet. Z doświadczeń Wojciecha Rychla wynika, że młodzi sięgają po dopalacze kierowani ciekawością, modą, chęcią dominacji w grupie.

W ubiegłym roku w województwie śląskim wydano na dopalacze 20 mln zł. Wojciech Rychel cytował dane, z których wynika, że sprzedawcy dopalaczy zarobili 50 razy więcej, niż sprzedawcy alkoholu i 150 razy więcej, niż sprzedawcy artykułów spożywczych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum