×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śląsk: wracają niskie temperatury i smog

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia19 stycznia 2017 10:31

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnymi mrozami dla województwa śląskiego. Lokalnie temperatura spadnie nawet do -25°C. Brak wiatru spowoduje przekraczające normy zanieczyszczenie powietrza.

Śląsk: wracają niskie temperatury i smog
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Instytut ostrzega w najbliższych dniach przed silnym mrozem. W ciągu dnia temperatura wyniesie od -6 do -7 °C, jednak w nocy prognozuje się temperaturę minimalną w nocy z czwartku na piątek może wynieść od -20°C do -17°C, a lokalnie spadek temperatury może osiągnąc do -25°C.

Będzie bardzo zimno, a dodatkowo duża wilgotność i brak wiatru mogą spowodować, że powietrze nad Śląskiem będzie bardziej zanieczyszczone.

- Gdy wychodzimy na zewnątrz, trzeba przede wszystkim ciepło się ubrać, najlepiej na tzw. cebulkę, czyli kilkoma warstwami odzieży. Między nimi pozostaje warstwa powietrza, która działa jak termos – podkreśla dr Paweł Grzesiowski z warszawskiego Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Bardzo ważne jest żeby chronić głowę, przez którą ucieka najwięcej ciepła, oraz ręce i nogi. Naukowcy z Indiana University wyliczyli, że poprzez głowę tracimy 40-45 proc. ciepła.

Ze statystyk Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że od 1 listopada 2016 r. do końca pierwszego tygodnia stycznia 20017 r. w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarły 53 osoby, a 24 osoby zatruły się czadem (te statystyki obejmują okres od 1 września ubiegłego roku, gdy zaczął się sezon grzewczy).

Nie tylko praca służb, ale także większa społeczna uwaga jest potrzebna, by uniknąć śmierci kolejnych osób z powodu wychłodzenia - apelowała na początku stycznia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze