Śląsk: kardiologii brakuje lekarzy, dobrego transportu i oczywiście pieniędzy...

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 26 września 2009 12:19

Na leczenie kardiologiczne pójdzie około 12 proc. z 3 mld zł, jakimi w 2010 będzie dysponował Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Niby dużo, ale wciąż za mało.

- Koronarografia powinna być badaniem prewencyjnym u najbardziej zagrożonych pacjentów - mówi gazecie Polska prof. Lech Poloński, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tymczasem możliwa jest praktycznie tylko u osób, u których dochodzi do zawału.

Jeszcze gorzej jest z dostępnością rozruszników, na które pacjenci czekają w długich kolejkach. Niektórzy umierają, nie doczekwaszy się na zabieg.

Mimo, iż kardiologia jest jedną z najmocniejszych stron śląskiej medycyny, liczba kardiologów na Śląsku jest niższa od średniej krajowej, która wynosi 50 specjalistów na 1 mln mieszkańców. W województwie śląskim to tylko 40 na 1 mln mieszkańców.

- Brakuje nam około 100 lekarzy tej specjalności. Wtedy kardiologów byłoby 300, co stanowiłoby pełne zabezpieczenie dla pacjentów - dodaje prof. Poloński.

Okazuje się jednak, że kardiolodzy najchętniej pracują w warszawskich szpitalach, w których zatrudniona jest aż jedna piąta lekarzy tej specjalności. Jednak w szpitalach województwa śląskiego specjalizuje się w tej dziedzinie 160 lekarzy, co napawa pewnym optymizmem.

Na Śląsku w 2008 roku odnotowano najwięcej w Polsce, bo ponad 17 tysięcy, ostrych zespołów wieńcowych. I choć w regionie całodobową opiekę świadczy aż 11 pracowni hemodynamicznych, nadal kuleje transport sanitarny. Z danych prof. Polońskiego wynika, że tylko około 65 proc. pacjentów na Śląsku  trafia na czas do specjalistycznego ośrodka. Reszta dociera po dwóch, a nawet trzech godzinach: karetki transportują pacjenta do najbliższego szpitala, tracąc cenne minuty.

To problem także innych wojwództw. Dlatego codziennie z powodów chorób sercowo-naczyniowych umiera w Polsce 476 osób, w tym 250 kobiet i 226 mężczyzn. Zdaniem ekspertów połowy z tych zgonów można uniknąć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum