Śladami kontroli mammografów

Autor: prasa regionalna, PP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2008 11:50

110 na 317 kontrolowanych pracowni mammograficznych nie przeszło tzw. audytu klinicznego. Najlepiej badania w ramach krajowego Programu Profilaktyki Raka Piersi wypadają na Podlasiu, najgorzej na Pomorzu. Tam tylko dwie na 18 skontrolowanych pracowni wypadły pozytywnie.

Podlasie
Tu ośrodki badań skryningowych są najlepsze w Polsce. Technicy robią najbardziej czytelne zdjęcia, a lekarze najtrafniej je odczytują. Najwyższy poziom, tzw. pożądany, został przyznany Białostockiemu Centrum Onkologii, Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Białymstoku i Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży. Poziom akceptowany otrzymały: Szpital Wojewódzki w Białymstoku, przychodnia Eskulap i Przychodnia Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej TNN, obydwie także w Białymstoku. W ubiegłym roku na badania zostało zaproszonych 134 tys. pań, a zgłosiło się 42 proc.. To również najlepszy wynik w kraju.

Częstochowa
W tym mieście cztery pracownie mammograficzne realizujące ten program: w szpitalach na Parkitce i na Tysiącleciu, w Centrum Medycznym „Małgorzata” (w Miejskim Szpitalu Zespolonym) oraz w Medyk-Centrum przy al. Wolności 22. Trzy przeszły test bezbłędnie, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce musiał się poprawić.

Świętokrzyskie
W programie uczestniczyły: Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka oraz szpitale w Skarżysku, Sandomierzu, Ostrowcu i Opatowie. Z informacji Gazety Wyborczej wynika, że kontrolę pozytywnie przeszły trzy z nich. Jak udało nam się ustalić, dobrze wypadły na pewno ŚCMiN przy ul. Prostej i szpital w Skarżysku. W ŚCO oraz szpitalach w Ostrowcu i Sandomierzu twierdzą, że wyników kontroli... nie pamiętają.

Małopolska
Nie udało się ustalić, czy w Małopolsce choć jeden ośrodek zakwalifikował się do grupy tych, które gwarantują najwyższą jakość. Wiadomo za to, że wśród tych, które testu nie zaliczyły, są placówki, mające od lat największe kontrakty i wykonujące najwięcej badań, m.in. Zakład Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego, Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina, Centrum Medyczne Maszachaba.

Łódzkie
Co czwarty ośrodek w Łódzkiem wykonujący badania, które mają wykrywać raka piersi, mógł przeoczyć nowotwór. Audyt zaliczyły m.in. NZOZ Medica, Centrum Medyczne LUX-MED, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika, Centralny Szpital Kliniczny UM. Natomiast niedobre wyniki kontroli płyną z NZOZ Centrum Medyczne Bazarowa, NZOZ MegaMed w Bełchatowie i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Opolskie
Opolskie Centrum Onkologii było kontrolowane dwa razy i uzyskało najwyższą ocenę. Poza nim sprawdzano pracownie w Kędzierzynie-Koźlu, w Opolu przy ul. Budowlanych, Strzelcach Opolskich, Oleśnie oraz Onkovit w Nysie. Dwie wypadły średnio, trzy źle.

Toruń
Toruńskie szpitale zapewniają, że wyniki mammografii są wiarygodne. Specjalistyczny Szpital Miejski jak i Wojewódzki Szpital Zespolony posiadają nową aparaturę, co stawia ich w czołówce wojewódzkiego audytu.

Trójmiasto
Tu sprawdzono 18 na 31 działających pracowni. Tylko dwie z nich przeszły audyt pozytywnie. Mimo tego większość z nich nie przyznaje się do wyników audytu ani nie informuje o nich pacjentek, które rzadko odważają się zapytać o wiarygodność wyników badania.

Warszawa
Tylko jedna przychodnia nie zaliczyła „testu”. Ta placówka to CePeLek ZOZ przy Koszykowej. Bardzo dobrze wypadły m.in. Centrum Onkologii, Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy Inflanckiej, Wojskowy Szpital Medyczny czy też Szpital Grochowski. W poziomie akceptowanym znalazł się m.in. Szpital kliniczny MSWiA przy Wołoskiej.

Rzeszów
Z audytu wynika, że na najlepszą ocenę zasłużyły zaledwie dwa ośrodki. 10 placówek uzyskało pozytywną ocenę, a aż 8 negatywną. Wśród tych najlepszych są NZOZ Maz-Med w Rzeszowie oraz NZOZ Medyk. Nie wiadomo jak wygląda sytuacja w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie. Tam dyrektor na pytanie o wynik... rzucił słuchawką.

Jak przekonuje dr Jerzy Giermek kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego w ciągu bieżącego roku wiele mogło się zmienić.

– Przeszkoliliśmy 700 techników i ponad 300 lekarzy. W tym roku przeprowadzamy kolejny audyt, liczymy, że sytuacja ulegnie poprawie – wyjaśnia Giermek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum