Skierniewice: oświadczenia woli dostępne w szpitalu

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2016 13:58

Szpitalny oddział ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. St. Rybickiego w Skierniewicach udostępnia pacjentom kieszonkowe formularze oświadczenia woli o pośmiertnym przekazaniu organów i komórek do transplantacji.

Skierniewice: oświadczenia woli dostępne w szpitalu
Fot. mat. prasowe

Po Ogólnopolskim Dniu Transplantacji otrzymaliśmy od pacjentów pytania o tym jak można wypełnić oświadczenie woli o pośmiertnym przekazaniu komórek i narządów do transplantacji - mówi rzecznik prasowy szpitala Paweł Bruger.

Takie formularze są dostępne na stronie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT" Od wtorku (9 lutego) można je również otrzymać w szpitalnym oddziale ratunkowym skierniewickiego szpitala.

Obecnie w Polsce wykonuje się około 1,5 tys. przeszczepów rocznie, głównie od dawców zmarłych, około 5 proc. przeszczepów jest pobieranych od żywych dawców.

- Osoby, które zdecydują się zostać po śmierci dawcami narządów, uratują życie innym. I choć oświadczenie woli nie jest dokumentem wiążącym prawnie, to znacznie łatwiej rozmawiać lekarzowi z rodziną zmarłego, gdy ten posiadał przy sobie takie oświadczenie - zaznacza rzeczni szpitala.

Najczęściej przeszczepiane są nerki (959  przeszczepień w ub. roku), wątroba (310), serce (98), trzustka (41) i płuco (24). Na koniec 2015 roku na przeszczep oczekiwały 1584 osoby.

Według polskiego prawa każdy, kto nie wyraził sprzeciwu oddania narządów po śmierci może zostać dawcą. Jednak oświadczenie woli, jak również wyrażony sprzeciw znacznie ułatwiają pracę lekarzom. Zwyczajowo lekarze rozmawiają z rodziną każdego zidentyfikownego potencjalnego dawcy - pytając o zgodę na ewentualne pobranie narządów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum