×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Skarpetki do rehabilitacji płaskostopia trafią do masowej produkcji?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia01 grudnia 2015 10:18

Prawdopodobnie w przyszłym roku trafią na rynek pierwsze w Polsce skarpetki do podświadomej rehabilitacji płaskostopia. Ich twórczyni, warszawska licealistka Natalia Szczepańska chce w internecie zebrać środki na dokończenie badań i uruchomienie produkcji.

Skarpetki do rehabilitacji płaskostopia trafią do masowej produkcji?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

LogicSock to skarpety wykonane z dodatkiem wełny z merynosów, które posiadają wycięcie na spodzie stopy. Ich działanie oparte jest na różnicy temperatur podczas chodzenia po podłodze, co wymusza reakcję odpowiednich mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe wysklepienie stopy.

- Jest to pierwszy na rynku produkt do podświadomej, domowej rehabilitacji płaskostopia, na którą nie musimy poświęcać naszego wolnego czasu. Wystarczy zwyczajnie założyć skarpetki po przyjściu do domu z pracy czy ze szkoły - powiedziała nastoletnia twórczyni wynalazku, która jest uczennicą XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. 

Według specjalistów osłabione mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe wysklepienie stopy - podeszwowe stopy, brzuchaty łydki, piszczelowy przedni, strzałkowy długi - nie są wstanie stawiać oporu ciężarowi ciała. Objawia się to obniżeniem łuku podłużnego stopy, czyli płaskostopiem podłużnym. Zdaniem twórczyni LogicSock, skarpety mogą wzmacniać te mięśnie zmuszając je do odpowiedniej pracy, co ma umożliwić aktywną rehabilitację w przypadku płaskostopia podłużnego. 

- Podczas chodzenia po chłodnej podłodze dzięki wycięciu odczuwamy zimno tylko w niewielkiej części stopy, co działa jak igiełki zmuszając nas do unoszenia nieosłoniętej powierzchni stopy, opierając ciężar ciała na trzech punktach. Żeby to wykonać, dodatkowo podwijamy palce stop. Całe to podświadome ćwiczenie angażuje do intensywnej pracy mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe wysklepienie stopy - wyjaśniła Szczepańska. 

Pomysł na stworzenie skarpetki do podświadomej rehabilitacji płaskostopia powstał w październiku 2014 r. Znalazł się wówczas w finale konkursu e(x)plory dla młodych naukowców, wzór skarpety zarejestrowano w UE, a Natalia nawiązała współpracę z "DynamoLab", czyli Laboratorium Ruchu i Wydolności Fizycznej Człowieka na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. 

Skarpety przeszły już pierwszą turę badań, które - zdaniem pomysłodawczyni - wypadły obiecująco.

- Po adaptacji w skarpecie widać zmiany w obciążeniu stóp - śródstopie jest bardziej wysklepione. Osoba z płaskostopiem dotyka znaczną częścią stopy do ziemi, po adaptacji w skarpecie śródstopie jest bardziej uniesione dzięki pracy odpowiednich mięśni - wyjaśniła Szczepańska. 

Według niej skarpety mogą pomagać w rehabilitacji zarówno dzieciom z płaskostopiem, jak i być stosowane przez osoby dorosłe, u których może rozwinąć się płaskostopie w efekcie np. otyłości, braku aktywności fizycznej, nietypowego i długotrwałego obciążenie stóp, czy w efekcie starzenia. Mogą także przynieść ulgę kobietom, które dużo czasu spędzają w butach na wysokich obcasach. 

W ramach kampanii crowdfundingowej, na którą patronat naukowy objął Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Natalia Szczepańska chce zebrać pieniądze na dalsze badania nad efektywnością swojego pomysłu i wprowadzenie go na rynek. Dotychczas przebadano 10 dzieci w wieku 8-9 lat; w drugiej turze mają one być przebadane po trzech miesiącach stosowania skarpet. 

- Chcemy przebadać w sumie 33 dzieci i obserwować zmiany w obciążeniu ich stóp podczas statyki i chodu oraz zmian napięcia mięśni. Chcielibyśmy również zbadać zmiany w ułożeniu kości jakie zajdą po trzech miesiącach rehabilitacji - wyjaśniła. 

Dokończenie badań jest jednak kosztowne i stąd pomysł na zbiórkę pieniędzy wśród społeczności internetowej.

- Crowdfunding polega na tym, że w zamian za odpowiednie wpłaty internauci mogą otrzymać nasz produkt zanim skarpetki trafią do sklepów - mówi Natalia.

Do zbiórki młoda wynalazczyni wykorzysta platformę Internest, akcelerator pomysłów biznesowych. 

LogicSock mają być pierwszym produktem firmy Sisan LTD, którą Natalia założyła ze swoją siostrą, Anną. Trwają już też prace nad kolejnym wynalazkiem - YogaSock - który także ma służyć do podświadomej rehabilitacji płaskostopia, ale również do polepszenia krążenia krwi w całym organizmie. Jest on w fazie badań w laboratorium Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych, a jego prototyp powstaje z wykorzystaniem technologii druku 3D. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze