Sierra Leone: mieszkańcy z powodu eboli muszą pozostać w domach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2015 22:00

Prezydent Sierra Leone Ernest Koroma nakazał w sobotę (21 marca) wszystkim mieszkańcom kraju, by pozostali w domach od 27 do 29 marca ze względu na epidemię eboli. - Apeluję do wszystkich, by działali razem, aby całkowicie wykluczyć kolejne zachorowania - powiedział.

Sierra Leone: mieszkańcy z powodu eboli muszą pozostać w domach

Zgodnie z nakazem prezydenta "wszyscy obywatele muszą pozostać w domach od godz. 6 do 18 od piątku 27 marca do niedzieli 29 marca".

- Wszelka działalność komercyjna będzie w tym okresie zakazana - dodał Koroma. Zamknięte będą restauracje, bary i zakazany wstęp na plaże.

Osoby, które ze względu na charakter swoich obowiązków, czyli przede wszystkim służby medyczne i ratunkowe oraz osoby, które przybędą na lotnisko międzynarodowe w stolicy kraju, Freetown, otrzymają prowiant - zapewnił prezydent.

Restrykcje mają zostać ponownie wprowadzone w trzy soboty: 4, 11 i 18 kwietnia.

Sierra Leone to kraj, który został w największym stopniu dotknięty przez epidemię eboli. Odnotowano tam 12 tys. zakażeń, czyli blisko połowę wszystkich zdiagnozowanych przypadków zarażenia. W Sierra Leone na gorączkę krwotoczną zmarło ponad 3,7 tys. chorych, co według Światowej Organizacji Zdrowia jest sumą zaniżoną.

W piątek pierwszy od dwóch tygodni przypadek zarażenia ebolą wykryto w Liberii. Zarażony pacjent pochodzi z Caldwell, przedmieść stołecznej Monrovii, niedaleko miejsca, gdzie ostatnio wykryto liczne przypadki zakażeń.

Od wybuchu epidemii w trzech krajach Afryki Zachodniej - Liberii, Gwinei i Sierra Leone - które w największym stopniu zostały dotknięte ebolą, w zeszłym roku zmarło ponad 10 200 osób. Dwa ostatnie kraje wciąż zmagają się z nowymi zachorowaniami, choć ich liczba jest znacznie niższa niż w poprzednich miesiącach.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum