Siemianowice Śląskie, Sosnowiec: dwóch górników wypisanych, u trzech stan się pogorszył

Autor: RMF/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 17:01

Pogorszył się stan trzech z pięciu górników leczonych na oddziale intensywnej terapii Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Do domów wypisano natomiast dwóch górników leczonych w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Dwaj inni przebywający tam górnicy są w krytycznym stanie. Stan jednego z nich pogorszył się.

Siemianowice Śląskie, Sosnowiec: dwóch górników wypisanych, u trzech stan się pogorszył
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu Mirosław Rusecki, poinformował, że stan dwóch przebywających tam górników jest nadal bardzo poważny. Jeden niezmiennie jest w stanie krytycznym, stan drugiego uległ pogorszeniu.

- W ciągu ostatniej doby stan 40-letniego pacjenta, hospitalizowanego w klinicznym oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pogorszył się. Wystąpiła niewydolność układu krążenia i układu oddechowego. Pacjent jest wentylowany mechanicznie respiratorem. Rokowanie jest bardzo poważne - poinformował rzecznik, dodając, że stan drugiego pacjenta, przebywającego w tym samym oddziale, jest nadal krytyczny i nie uległ istotnym zmianom.

Inni pacjenci, którzy byli leczeni w oddziale pulmonologii oraz oddziale chorób wewnętrznych, zostali we wtorek (22 września) wypisani ze szpitala. To pierwsi górnicy, którzy wyszli do domów po katastrofie.

Z kolei w siemianowickim CLO przebywa już 24 górników, w tym pięciu na oddziale intensywnej terapii. Ostatni trafił do Siemianowic z Chorzowa we wtorek. Jak poinformował dyrektor placówki dr Mariusz Nowak, stan rannych spoza intensywnej terapii jest stabilny. Lekarze podkreślają jednak, że jakiekolwiek rokowania na tym etapie leczenia nie są możliwe.

Od poniedziałku (21 września) w Katowicach można oddawać krew dla rannych w katastrofie. Codziennie w ruchu są także krwiobusy. W poniedziałek jeden z nich stał przed kopalnią „Wujek”, we wtorek przed kopalnią „Bolesław” w Łaziskach Górnych. Górnicy apelują do wszystkich o pomoc dla kolegów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze