Sieć szpitali będzie zmieniona? Dziś wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia06 września 2022 06:30

Wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Dziś wchodzi w życie.

Sieć szpitali będzie zmieniona? Dziś wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu
Sieć szpitali może ulec zmianie do 30 września. Fot. Shutterstock
  • Dziś wchodzą życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącego sieci szpitali
  • Chodzi o rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
  • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia do 30 września może dzięki temu przygotować nową listę szputali, wchodzących w skład sieci 

Sieć szpitali do zmiany? Jest rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało znowelizowane rozporządzenie dotyczące szpitali. Dzis wchodzi w życie. Minister Zdrowia zmienił rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Resort zdrowia zmienia zasady kwalifikacji do sieci szpitali placówek, m.in. realizujących świadczenia w zakresie nefrologii.

- Przepisy wykonawcze dotyczące określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów PSZ, wymagają uaktualnienia, pozwalającego na ich zastosowanie przy przeprowadzeniu kolejnej kwalifikacji do tego systemu – uzasadnia resort zdrowia. Nowe rozwiązanie ma umożliwić Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dokonanie do dnia 30 września 2022 r. kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z nowymi zapisami § 3 w ust. 2 pkt 5  rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w otrzymuje brzmienie: „Świadczeniodawcy zakwalifikowanego do poziomu szpitali I lub II stopnia - nefrologia, jeżeli w dniu ogłoszenia wykazu, o którym mowa w art. 95n ust. 1 ustawy, posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na świadczenia hemodializa lub dializa otrzewnowa, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy, z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”.

 Z kolei § 4 w ust. 1 pkt 1 i 2 od dziś mają brzmienie: „W dniu ogłoszenia wykazu, o którym mowa w art. 95n ust. 1 ustawy, posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, której okres trwania wynosi co najmniej 2 ostatnie lata kalendarzowe".

Tekst rozporządzenia do popbrania pod tekstem.

 

 


 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum