Sezonowe przeziębienie, czy wariant koronawirusa Delta? Nie sposób odróżnić

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 16:07

Ból głowy, gardła oraz katar są najczęściej zgłaszanymi objawami związanymi z Deltą, wariantem koronawirusa wykrytym po raz pierwszy w Indiach.

Odpowiedzialny za zmianę w symptomach wariant Delta stanowi obecnie 90 proc. zakażeń w Wielkiej Brytanii.Fot. Katarzyna Gubała/PTWP (zdjęcie ilustracyjne)
  • Jak wykazali brytyjscy naukowcy, wariant koronawirusa - Delta dla młodych osób może być "czymś na kształt ostrzejszego przeziębienia"
  • Ze względu na podobieństwa objawów do grypy, jest ryzykowny, a przy tym zaraźliwy dla innych osób
  • Odpowiedzialny za zmianę w symptomach wariant Delta stanowi obecnie 90 proc. zakażeń w Wielkiej Brytanii

Prof. Tim Spector, który kieruje badaniem Zoe Covid Symptom, powiedział w rozmowie z BBC, że choć wariant Delta dla młodych osób może być "czymś na kształt ostrzejszego przeziębienia", to nie zmienia to faktu, że jest ryzykowny i zaraźliwy dla innych osób.

Publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii, NHS, jako główne objawy Covid-19 wskazuje kaszel, gorączkę oraz utratę węchu i smaku, jednak zdaniem prof. Spectora, te symptomy należą obecnie do rzadszych. Jego zespół wyciągnął te wnioski na podstawie analizy objawów zgłaszanych w specjalnej aplikacji przez tysiące zarażonych koronawirusem osób.

Odpowiedzialny za zmianę w symptomach wariant Delta stanowi obecnie 90 proc. zakażeń w Wielkiej Brytanii. "Ludzie mogą odnieść wrażenie, że przechodzą sezonowe przeziębienie, więc dalej będą wychodzili na przyjęcia i przez to mogą przekazywać wirusa sześciu kolejnym osobom" - wyjaśnił Spector. "Być może to jest po prostu uciążliwe przeziębienie, ale zostańcie w domach i zróbcie test" - zaapelował do młodych osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum