Sezon narciarski trwa. Zerwane więzadła problemem wielu fanów zimowego sportu. Jak leczyć?

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia15 stycznia 2022 12:04

Zimowe sporty wiążą się one z wieloma urazami. Jednym z najczęściej występujących jest zerwanie więzadła w stawie kolanowym. - Obecnie głównym sposobem leczenia operacyjnego przy uszkodzeniach więzadła krzyżowego przedniego jest rekonstrukcja - mówi specjalista z kliniki Orthicus w Krakowie.

W leczeniu uszkodzonego kolana potrzebna jest żmudna rehabilitacja. Fot. AdobeStock
 • Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest jednym z najczęstszych urazów stawu kolanowego
 • W przypadku uszkodzenia ortopedzi decydują się na operację chirurgiczną, ale w niektórych sytuacjach wystarczy odpowiedni program rehabilitacyjny
 • Problem z uszkodzeniem więzadeł dotyczy także nastolatków - wiąże się to z intensywnością i charakterem uprawianych sportów

Uszkodzone więzadło. Jak duży jest problem?

Dr Jarosław Felusia, ortopeda z kliniki Orthicus w Krakowie, podsumował najważniejsze dla pacjentów informacje dotyczące uszkodzonego więzadła.

Jak podkreśla specjalista w informacji prasowej przekazanej mediom przez Klinikę, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to jeden z najczęstszych urazów stawu kolanowego u dorosłych, który wymaga leczenia chirurgicznego. Nawet 14 proc. profesjonalnych piłkarzy jest operowanych z powodu uszkodzenia więzadła. Tego typu problem dotyka także osób uprawiających narciarstwo.

Także nastolatkowie – jak zaznacza specjalista – borykają się z zerwaniem więzadła, ponieważ wiąże się to z intensywnością uprawiania sportów.

Z czym wiąże się uszkodzenie więzadła?

Ortopeda podkreśla, że więzadło krzyżowe pełni dwie podstawowe funkcje:

 • odpowiada za stabilność kolana (zapobiega przesuwaniu się piszczeli do przodu),
 • zawiera dużą liczbę receptorów informujących mózg, w jakim położeniu znajduje się kolano.

- Podczas ostrego urazu z uszkodzeniem więzadła w ponad połowie przypadków dochodzi także do uszkodzenia innych struktur w stawie tj. łąkotek, chrząstki na powierzchniach stawowych, co powoduje ból, a w perspektywie rozwój zmian zwyrodnieniowych. Po zerwaniu więzadła, z powodu braku mechanicznej stabilności, dużo łatwiej dochodzi do kolejnych urazów – wyjaśnia dr Feluś.

Zerwanie więzadła. Operacja i inne metody leczenia

Najczęstszym sposobem leczenia zerwanego więzadła jest operacja. Jednak leczenie tego typu wiąże się z wieloma powikłaniami, choć niestabilne kolano jest narażone na dalsze uszkodzenia.

Jak się okazuje, dość popularnym rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniego programu rehabilitacyjnego czy też modyfikacja rodzaju aktywności fizycznej.

Jednak istnieje taka grupa osób, które muszą mieć przeprowadzoną operację:

 • osoby, u których doszło do uszkodzenia innych części w kolanie (łąkotki czy chrząstki stawowej),
 • młodzi i aktywni sportowcy, gdy istnieje ryzyko dalszych uszkodzeń,
 • pacjenci z dużą niestabilnością – pojawiającym się w badaniu ortopedycznym lub odczuciu pacjenta,
 • pacjenci, którzy chcą powrócić nawet do rekreacyjnego uprawiania sportu.

- Szycie więzadła nie jest aktualnie pierwszym wyborem w leczeniu jego uszkodzenia. […] W dobie nowoczesnych technologii miejsce naprawy możemy dodatkowo stymulować do gojenia ostrzykując je czynnikami wzrostu, co według licznych doniesień poprawia znacząco gojenie – wyjaśnił w informacji prasowej dr Feluś.

Nowe możliwości dla pacjentów z uszkodzonym więzadłem

Ortopeda podkreślił, że obecnie głównym sposobem leczenia operacyjnego przy uszkodzeniach ACL jest rekonstrukcja – wytworzenie nowego więzadła.

Do rekonstrukcji wykorzystuje się:

 • tkanki własne pacjenta,
 • przeszczepy tkankowe od dawców,
 • materiały syntetyczne.

- Koncepcje jego rekonstrukcji rozwinęły się, nawet dalej się rozwijają i to dynamicznie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. To obszerna wiedza, ciągle ewoluująca dla osiągania u naszych pacjentów coraz lepszych wyników – dodał specjalista.

Ortopeda wyszczególnił także, w jaki sposób ewoluowała koncepcja rekonstrukcji ACL:

Zmieniła się technika operacyjna, kanały w kościach nawierca się w zupełnie innych, bardziej anatomicznych miejscach, pozostawia się w kolanie uszkodzone więzadło przeciągając przeszczep przez niego celem pobudzenia gojenia oraz zachowania choćby części receptorów obecnych w naturalnym ACL.

Zmieniają się preferencje odnośnie rodzajów przeszczepów (można wykorzystać jeden z kilku rodzajów tkanek własnych pacjenta, przeszczep z banku tkanek czy materiał syntetyczny). Mamy lepsze metody mocowania przeszczepu w kolanie. Wzmacniamy własne więzadło pacjenta lub robimy przeszczep specjalnymi taśmami (tzw. internal bracing) – czytamy w komunikacie.

Lekarz i fizjoterapeuta pomocni w leczeniu

Jak zaznaczył ortopeda, istnieje nadzieja, że operowani pacjenci za 10-20 lat będą mieli znacznie lepsze wyniki niż te, które dostrzegane są u osób operowanych w przeszłości.

Najważniejszym punktem w powrocie do zdrowia po operacji więzadła jest współpraca zespołowa, na którą składają się 3 osoby:

- Po pierwsze – lekarz, którego rola, o ile wszystko idzie dobrze, stopniowo staje się relatywnie mniej ważna. Po drugie kompetentny fizjoterapeuta, który jak najszybciej musi przywrócić funkcję stawu, ale ze zrozumieniem jego biomechaniki tak, aby chronić przed uszkodzeniem gojące się tkanki. Wreszcie po trzecie - świadomy i współpracujący pacjent – podsumował dr Feluś w komunikacie prasowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum