Sezon grypowy w pełni

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2011 13:03

Prawdopodobnie, w tym roku liczba zachorowań na grypę będzie podobna do tej z lat ubiegłych.

Sezon grypowy w pełni

‒ Wyłączywszy rok poprzedni, tegoroczny przebieg grypy jest bardzo zbliżony do tego, co znamy z lat ubiegłych ‒ mówi portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik GIS, Jan Bondar.

‒ Ubiegły rok tym sie różnił od innych, że grypa wcześniej przyszła i szybko się skończyła. O tej porze, w ubiegłym roku, było już po grypie ‒ wyjaśnia. 

W tym roku, w niektórych regionach obserwuje się wzrost ilości zachorowań. Grypa szybko się rozprzestrzenia np. w Tarnowie, gdzie, jak informuje Gazeta Krakowska, tylko w ubiegłym tygodniu zanotowano ponad tysiąc nowych zachorowań. Wzrost liczby chorych dostrzegają też w centrali Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

‒ W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy ok. 70 tys. zachorowań w skali kraju, przy czym to jest to, co zarejestrowali lekarze ‒ mówi rzecznik GIS. 

‒ Myślę, że w tej chwili jesteśmy u szczytu z zachorowań i mam nadzieję, że za tydzień, dwa będą już spadki ‒ dodaje. 

Przedstawiciele Sanepidu w całym kraju apelują o rozwagę i stosowanie się do zakazów odwiedzin w szpitalach, jeśli takie zakazy zostały wprowadzone, jak np. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Szczeciński. Tam jednak, według Serwisu Głosu Szczecińskiego, zakaz wprowadzono z powodu wirusa A/H1N1, który spowodował zgon dwóch młodych kobiet i noworodka ‒ dziecka jednej z nich. 

Wiele wskazuje jednak na to, że tegoroczna grypa ma raczej łagodny przebieg. To spostrzeżenie artykułowane zarówno przez Ministerstwo Zdrowia, jak i przez wielu lekarzy w całym kraju potwierdza również rzecznik GIS.

‒ Nie ma też jak dotąd sygnałów, że ten wirus jest szczególnie zjadliwy ‒ mówi. 

Lekarze i inspektorzy GIS podkreślają, że grypy w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo grozi to poważnymi powikłaniami. Cały czas namawiają również do szczepień. 

‒ Grypa jest zawsze groźna, zwłaszcza dla osób wrażliwych, starszych, dzieci czy przewlekle chorych ‒ podkreśla Jan Bondar. 

Grypa rozprzestrzenia się na różne sposoby, w tym przez powietrze, można się więc zarazić poprzez rozmowę z chorym. Zachorowalności sprzyja także zmienna w tym roku pogoda. Jednym ze sposobów zapobiegania zakażeniu jest zachowanie podstawowych zasad higieny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum