Serbia nie wyśle już pielęgniarzy do Niemiec

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2020 19:15

Serbia porzuca projekt, który miał „uleczyć” niemiecki system pielęgnacyjno-opiekuńczy. Rządowy projekt, który miał wzmocnić niemiecki rynek pracy w sektorze opiekuńczym został niespodziewanie zakończony.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Chodzi o projekt „Triple-Win”, który został wdrożony w roku 2013. Ma wesprzeć niemiecki sektor opiekuńczy dzięki pielęgniarzom i opiekunom z zagranicy. Jak podaje serbski minister pracy Zoran Djordjevic, w przyszłym roku Serbia chce definitywnie zerwać w tym zakresie współpracę z Niemcami.

Serbski prezydent Aleksander Vučić w wywiadzie telewizyjnym zaatakował niemieckiego ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU), który w zeszłym roku kolejnych pielęgniarzy i opiekunów szukał nie w Serbii, a w Kosowie i Meksyku.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu „Triple-Win” do Niemiec przyjechało 5 797 pielęgniarzy i pielęgniarek z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Filipin i Tunezji.

Program ma uregulować sytuację w niemieckim sektorze opiekuńczym. Niemcy od wielu lat borykają się z brakami personalnymi w domach opieki i zakładach opiekuńczo-leczniczych. Już teraz w Niemczech jest więcej wolnych miejsc pracy w sektorze opiekuńczym niż chętnych. Brakuje 80 000 pielęgniarzy i opiekunów. Eksperci oceniają, że do 2025 roku Niemcy będą potrzebować kolejnych 150 000 pracowników.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum