Senator chce, by na testy w kierunku Covid-19 kierowała też nocna opieka lekarska

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 11:55

Senator Krzysztof Słoń (PiS) pochodzący z woj. świętokrzyskiego proponuje, by na testy na obecność koronawirusa mogli kierować nie tylko lekarze POZ, ale również nocnej i świątecznej opieki medycznej. Nie wszyscy są tym pomysłem zachwyceni.

Senator chce, by na testy w kierunku Covid-19 kierowała też nocna opieka lekarska
Senator PiS zaproponował, aby na test mogli również kierować lekarze z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Fot. Shutterstock

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dedykowana jest pacjentom, u których objawy chorobowe pojawiają się po godzinach urzędowania poradni rodzinnych, tj. w nocy, święta i weekendy. Do tej opieki nie obowiązuje rejonizacja.

Senator Krzysztof Słoń uznał, że skoro lekarze z nocnej i świątecznej opieki medycznej świadczą te same usługi, co lekarze z POZ nie ma sensu, aby pacjent z objawami Covid-19, które np. wystąpiły u niego w sobotę rano na uzyskanie testu czekał do poniedziałku. Zaproponował, aby na test mogli również kierować lekarze z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Jak pisze senator: ''Moja propozycja zmierza do skrócenia czasu od podejrzenia zakażenia do wykonania testu, do szybszego odizolowania osoby potencjalnie zakażonej, szybszego uregulowania kwestii kwarantanny dla osób z kontaktu oraz odciążenia lekarzy POZ''.

Rozwiązanie to nie przypadło jednak do gustu wszystkim. Jak pisze Gazeta Wyborcza, Marta Solnica, dyrektorka Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, które prowadzi punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest temu przeciwna. Wyjaśnia, że obciążenie jej placówki dodatkową pracą może spowodować, iż lekarze zrezygnują z dodatkowych dyżurów.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum