Senacka komisja zdrowia: 69 mln zł na szczepienia obowiązkowe w 2008 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2008 19:51

69 mln zł na szczepienia obowiązkowe, to sporo więcej, niż w poprzednich dwóch latach. W 2007 r. państwo wydało na ten cel 61 mln zł, a w 2006 r. 63 mln zł.

Jak wyjaśnia główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła, w 2007 r. przeznaczono 1,5 mln zł na szczepienia przeciwko meningokokom w wybranych grupach ryzyka. W ubiegłym roku dochodziło bowiem do wzmożonych zakażeń tymi bakteriami, m.in. w województwach opolskim i śląskim - i tam właśnie zastosowano te szczepienia. Według Wojtyły, efekt był widoczny w szybkim czasie - w 2008 r. - takich zakażeń właściwie nie było.

- Zobaczymy, czy jest to stały trend, czy zmniejszenie zakażeń wystąpi tylko w tym roku - podkreślił.

Zdaniem Wojtyły, wpływ na zmniejszenie zakażeń bakteriami tego typu ma - poza szczepieniami - edukacja społeczeństwa na temat możliwości zachorowania (m.in. poprzez picie napojów z jednej butelki).

Wojtyła podkreślił, że odporność zbiorowa przy zaszczepieniu ponad 90 proc. populacji (tak jak w naszym kraju) znacznie wzrasta i skutecznie przeciwdziała szerzeniu się zakażeń. Dlatego warto szczepić. Dodał, że Główny Inspektorat Sanitarny musi walczyć z ruchami antyszczepionkowymi, które w Polsce są coraz bardziej słyszalne. Zaapelował do senatorów, jako lokalnych polityków, o działania służące informowaniu społeczeństwa o udowodnionych naukowo pozytywnych aspektach szczepień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum