Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia | 27-06-2015 08:16

Seks także w jesieni życia? To samo zdrowie, są dowody

Mamy dowody naukowe, że seks po 65 r.ż. to samo zdrowie - zapewniają specjaliści i proponują, by wraz z wiekiem nie zaniedbywać tej sfery życia. Także pytanie lekarza rodzinnego o życie intymne pacjenta nie jest niczym nadzwyczajnym, a już na pewno nie niewłaściwym.

ytanie lekarza rodzinnego o życie intymne pacjenta nie jest niczym nadzwyczajnym; Fot. Shutterstock

Stereotypowo przyjęło się uznawać, że wraz z wiekiem człowieka jego potrzeby związane z odczuwaniem i realizowaniem własnej seksualności zanikają, a senior postrzegany jest jako istota aseksualna.

- Jeśli jest inaczej, osoba starsza często staje w obliczu nierozumienia, niewybrednych żartów czy wręcz krytyki. A przecież także ona posiada prawo do odczuwania miłości i przywiązania we wszystkich jej aspektach, również fizycznym - mówi nam prof. Zygmunt Zdrojewicz, seksuolog, endokrynolog, z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Seks jak diagnoza
Jak wynika z badań profesora Zbigniewa Izdebskiego dotyczących seksualności Polaków, nie kocha się (w sensie fizycznym) 74 proc. osób, które przekroczyły 70. rok życia, choć tylko niewiele ponad połowa z nich uważa seks za zupełne nieistotny.

Czy istnieje granica wieku po przekroczeniu, której spada zainteresowanie seksem?

- Badania wskazują, że dla mężczyzn wynosi ona około 62 lata. Zatem przysłowie „po kopie to już po chłopie” wydaje się niestety, prawdziwe - mówi swobodnie, choć temat "wstydliwy" prof. Zdrojewicz.

Dodaje: - Dla kobiet ta granica to 55 lat. Faktycznie często nam się wydaje, że jedynie młodość jest czasem miłości namiętnej i erotycznej.

Według profesora - to nie tak.  Znaczny odsetek populacji w starszym wieku odczuwa potrzeby seksualne i jest aktywny seksualnie.

Co intrygujące, problemy i zaburzenia seksualne, które pojawiają się z wiekiem mogą mieć pewne znaczenie diagnostyczne. Mogą być objawem powstawania chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, uogólniona miażdżyca, a także choroby układu sercowo-naczyniowego. Na zaburzenia mogą wpływać również, o czym niestety nie informują nawet lekarze, stosowane leki, np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Profesor zaznacza, że podstawowym sposobem profilaktyki i leczenia zaburzeń funkcji seksualnych, tak jak w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego, jest zmiana stylu życia, w tym modyfikacja sposobu odżywiania. A dopiero potem leczenie.

Seksuolog: aktywność na zdrowie
Nasz rozmówca zwraca uwagę, że niezwykle ważnym elementem jest stosowanie odpowiedniej diety. Powinna to być dieta o takiej zawartości kalorii, aby odpowiadała ciężkości pracy (im mniej wysiłku tym mniej kalorii). Ma zawierać odpowiednie ilości białka, węglowodanów z ograniczeniem tłuszczów, szczególnie zwierzęcych. Zaleca się natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone typu omega 3i 6.

Idealny model to dieta śródziemnomorska zawierająca dużo owoców, warzyw, a szczególnie pomidorów; zbawienny dla gruczołu krokowego jest zawarty w nim likopen.

- Na talerzu powinno pojawiać się więcej ryb, a mniej czerwonego mięsa. Należy także uwzględnić rytm spożywania posiłków zgodnie z maksymą „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” - opowiada profesor Zdrojewicz.

Ekspert zwraca uwagę, że na jakość potencji u mężczyzn źle wpływa: siedzący tryb życia, słaba aktywność fizyczna, stres, zbyt mała ilość snu i wypoczynku. Negatywnie działa też palenie tytoniu, picie alkoholu, nadmiar stosowanych leków i brak dbałości o zdrowie.

I dodaje, że życie seksualne niezależnie od wieku ma istotny wpływ na relacje partnerskie, sprzyja harmonii związku i daje poczucie satysfakcji.

Jak podkreśla nasz rozmówca udane życie seksualne bardzo pozytywnie wpływa na całokształt naszego dobrostanu. - Aktywność seksualna w starszym wieku ma działanie prozdrowotne, sprzyja długowieczności, poprawia jakość życia - nie ma wątpliwości seksuolog.

To się zdarza, gdy...
Lekarze tłumaczą, że problemy seksualne mogą być pierwszymi objawami poważnych chorób. Dlatego ważne jest by tematyka dotycząca tej sfera życia była poruszana w trakcie wizyt u specjalistów.

Polscy specjaliści przygotowali nawet specjalny kwestionariusz, który ma służyć lekarzom każdej specjalności - szczególnie ginekologom, internistom i lekarzom pierwszego kontaktu - jako narzędzie skryningu zaburzeń seksualnych.

Jak mówił nam wcześniej dr Krzysztof Nowosielski, jeden z twórców Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety, seksualność jest jednym z elementów zdrowego życia.

- W wielu przypadkach zaburzenia seksualne mogą wyprzedzać pojawienie się choroby. Np. u mężczyzn najczęściej najpierw występują zaburzenia erekcji, a potem cukrzyca. I odwrotnie, u chorych na cukrzycę, nadciśnienie i zaburzenia życia seksualnego mogą być konsekwencją schorzeń i terapii - wyjaśniał dr Nowosielski.

Specjalista podkreśla, że w ostatnim przypadku bez powrotu do sprawności seksualnej sukces terapii nie jest pełny.

Intymnie u lekarza
Do rozmowy o seksie lekarzy rodzinnych z pacjentami zachęcał też resort zdrowia.

W opinii prof. Adama Windaka, byłego konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, pytanie lekarza rodzinnego o życie intymne pacjenta nie jest niczym nadzwyczajnym, a już na pewno nie niewłaściwym.

- Lekarz rodzinny często zadaje pytania o sferę intymną mężczyznom chorym np. na cukrzycę czy nadciśnienie, bo choroby te lub zastosowane leczenie mogą mieć wpływ na zaburzenia potencji. Zaburzenia erekcji mogą też być wczesnym symptomem problemów naczyniowych, które są powikłaniami cukrzycy czy innych schorzeń. Mogą też wyprzedzać ich rozpoznanie - wyjaśniał w rozmowie z nami prof. Windak.

Lekarze rodzinni coraz częściej dostrzegają wagę sfery seksu w życiu pacjenta. Ten temat został podjęty przez lekarzy podczas XV Kongresu Medycyny Rodzinnej odbywającego się miesiąc temu w Karpaczu. Nie bez powodu.

- Dyslipidemia, nadciśnienie, cukrzyca, nikotynizm są chorobami decydującymi o uszkodzeniu śródbłonka naczyń krwionośnych, co może prowadzić do wystąpienia miażdżycy, a w konsekwencji nie tylko do udaru mózgu, zawału serca, ale również do zaburzeń seksualnych - mówił prof. Marcin Wojnar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.