Seks bez wstydu - i o tym rozmawiają lekarze podczas XV Kongresu Medycyny Rodzinnej

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2015 18:12

Praktyka i doświadczenia lekarzy rodzinnych, jak również ich wiedza pozwalają na rozpoznawanie schorzeń mających wpływ na sferę seksu. Ten temat został podjęty przez lekarzy podczas XV Kongresu Medycyny Rodzinnej odbywającego się w Karpaczu.

Seks bez wstydu - i o tym rozmawiają lekarze podczas XV Kongresu Medycyny Rodzinnej
Fot. Fotolia

- Zdobycie zaufania pozwalającego na szczerą rozmowę między pacjentem a lekarzem stwarza szansę na przełamanie bariery wstydu, za jaką często kryją się problemy seksualne, które mogą być pierwszymi objawami poważnych chorób - podkreśla dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Lekarze rodzinni kompleksowo zajmują się zdrowiem człowieka, nie pomijając przy tym sfery życia uznawanej za intymną. Nie bez powodu.

- Dyslipidemia, nadciśnienie, cukrzyca, nikotynizm są chorobami decydującymi o uszkodzeniu śródbłonka naczyń krwionośnych, co może prowadzić do wystąpienia miażdżycy a w konsekwencji nie tylko do udaru mózgu, zawału serca, ale również do zaburzeń seksualnych - mówi prof. Marcin Wojnar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreślano podczas Kongresu, ze względu na dobrą znajomość problemów zdrowotnych pacjentów, to właśnie lekarze rodzinni są w stanie pomóc również w najbardziej nietypowych i intymnych problemach.

Zaburzenia seksualne towarzyszą wielu przewlekłym chorobom takim jak cukrzyca czy miażdżyca. W Polsce jest tylko 156 specjalistów seksuologii, dlatego podstawy skutecznego leczenia zaburzeń seksualnych leżą w rękach lekarzy rodzinnych - zaznaczył na sesji poświęconej tematyce zaburzeń seksualnych w praktyce lekarza rodzinnego dr Andrzej Depko.

- 8 na 10 pacjentów deklaruje chęć, aby to lekarz rodzinny pierwszy zapytał o problemu natury intymnej, często towarzyszące chorobie podstawowej. Dowodzi to jakim zaufaniem swoich pacjentów cieszą się lekarze rodzinni - dodaje dr Depko.

Lekarze rodzinni wciąż poszerzają swoją wiedzę  z zakresu seksuologii i andrologii. Współpraca ze specjalistami w tych dziedzinach pozwala im na kompetentne podejmowanie i tych tematów podczas udzielania porad zdrowotnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum