Schudnij, bo otyłość zwiększa ryzyko udaru mózgu!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2010 09:55

Im bardziej otyła jest dana osoba, tym bardziej jest narażona na udar mózgu, niezależnie od płci i rasy oraz sposobu oceny otyłości.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Minnesota w Minneapolis analizowali dane zebrane w grupie 13549 mężczyzn i kobiet w średnim wieku, zarówno rasy białej, jak i czarnej. Na początku żaden z uczestników badania nie miał raka ani choroby układu krążenia.

Otyłość oceniano na podstawie różnych wskaźników. Zmierzono im zarówno obwód pasa, jak i stosunek obwodu pasa do obwodu bioder, by ocenić otyłość brzuszną. Niezależnie od tego określono również wskaźnik masy ciała (BMI), który oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Stan zdrowia pacjentów śledzono przez ok. 19 lat.

W tym okresie stwierdzono 598 przypadków niedokrwiennego udaru mózgu, tj. wywołanego zablokowaniem tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. Znacznie częściej występował on u osób rasy czarnej, np. u czarnych kobiet był 3–krotnie częstszy niż u białych.

Dalsze analizy wykazały jednak, że otyłość zwiększała ryzyko udaru niezależnie od rasy. Badacze wyliczyli, że osoby z najwyższym wskaźnikiem BMI miały od niemal 1,5 do ponad 2 razy wyższe ryzyko udaru w porównaniu z osobami z grupy o najniższym BMI. Gdy do oceny otyłości wykorzystano obwód pasa ryzyko rosło od 1,65 do ponad 3 razy. Innymi słowy: niezależnie od kryteriów, osoby zaliczone do najbardziej otyłych były średnio dwukrotnie bardziej narażone na udar niż osoby tej samej płci i rasy, ale o najniższych wskaźnikach otyłości.

Dalsza analiza potwierdziła, że miało to związek z częstszym występowaniem u otyłych osób dwóch ważnych schorzeń – nadciśnienia oraz cukrzycy typu II – znacznie zwiększających ryzyko chorób układu krążenia, w tym udaru.

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to potwierdza potrzebę zapobiegania otyłości. Konieczne są jednak badania kliniczne, które pozwolą ocenić, czy spowoduje to spadek liczby udarów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum