PAP/Rynek Zdrowia | 18-04-2021 09:30

Schreiber: - Szczepionki nie zalegają z powodu niedostosowania punktów szczepień

Szczepionki nie zalegają z powodu niedostosowania punktów szczepień - przekonywał w sobotę wieczorem przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Łukasz Schreiber przekonywał, że żadne szczepionki nie zalegają w magazynach z powodu niedostosowania punktów szczepień. Fot. Arch. PTWP

  • W magazynach nie zalegają żadne szczepionki z powodu niedostosowania punktów szczepień -przekonuje Łukasz Schreiber
  • Plany dotyczące zaszczepienia się premiera Mateusza Morawickiego zostaną podane do publicznej wiadomości
  • Paweł Szefernaker: - Ponad 200 razy strażacy dowozili potrzebny tlen do szpitali podczas drugiej i trzeciej fali pandemii

Pytany o zaleganie miliona dawek szczepionek przeciw Covid-19 w magazynie, Schreiber odpowiedział w sobotę wieczorem w TVN 24, że nie ma zalegania szczepionek w związku z tym, że nie ma dostosowanych punktów szczepień, które mogłyby przeprowadzać szczepienia Polaków.

Dodał, że nie ma też dysproporcji między województwami. - Wszędzie jest bardzo zbliżona ilość szczepionek, która trafiła do Polaków - zaznaczył. Przypomniał, że jest już zorganizowanych 7 tys. punktów szczepień.

Szczepienie premiera przed kamerami?

Na pytanie, czy premier zaszczepi się przed kamerami np. szczepionką Astra Zeneca lub Johnson & Johnson, minister odpowiedział, że nie zna planów Mateusza Morawieckiego. - Na pewno zostaną one podane do publicznej wiadomości - dodał.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dziś, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek szczepionek.

Do końca kwietnia jeszcze 3,6 mln dawek

„Do końca kwietnia otrzymamy jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od 4 producentów - Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i J&J (biorąc pod uwagę aktualne deklaracje producentów)” - poinformował premier.

Jak dodał, w maju czekają nas 4 cotygodniowe transporty po 1,2 mln dawek oraz planowana na ostatni dzień miesiąca jedna wielka dostawa 2,4 miliona szczepionek - wszystkie od firmy Pfizer. Do tego dojdą (wciąż w trakcie potwierdzania) dostawy od firm Moderna, Astra Zeneca i J&J o łącznej wielkości prawie 3,5 mln dawek. W czerwcu, jeżeli wszystko przyjdzie zgodnie z planem dostaw, Polska otrzyma rekordowe 13,75 mln dawek szczepionek.

Wskazał, że rząd przygotował ponad 7 tys. punktów szczepień w całym kraju, a kolejne są w trakcie organizacji.

44 banki tlenu

W sobotę także wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker informował, że ponad 200 razy strażacy dowozili potrzebny tlen do szpitali podczas drugiej i trzeciej fali pandemii.

„44 banki tlenu zorganizowane przez wojewodów i Straż Pożarną funkcjonują w całej Polsce od pół roku. Ponad 200 razy strażacy dowozili potrzebny tlen do szpitali podczas drugiej i trzeciej fali pandemii" - napisał na Twitterze wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker odnosząc się do depeszy PAP o tym, że wielkopolscy strażacy wspierają pracę szpitali walczących z COVID-19 i tworzą "banki z tlenem".

Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z COVID-19. W tym czasie strażacy pomagali m.in. w działaniach sanitarnych, tworzyli polowe izby przyjęć i pomagali osobom w kwarantannie.