Schizofrenia: 75 proc. chorych doświadcza halucynacji wzrokowych i słuchowych

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2015 10:18

Każdy słyszy w głowie swój wewnętrzny głos. Jednak osoby z omamami słuchowymi w schizofrenii uznają go za głos kogoś obcego - mówi dr Łukasz Gawęda z II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu SWPS.

Schizofrenia: 75 proc. chorych doświadcza halucynacji wzrokowych i słuchowych
Halucynacje są związane z funkcjonowaniem mózgu Fot. Archiwum RZ

Jak informuje serwis Nauka w Polsce, na schizofrenię cierpi 1 proc. społeczeństwa. Ponad trzy czwarte tych osób doświadcza w pewnym okresie choroby halucynacji słuchowych czy wzrokowych.

- Są chorzy, które słyszą piski, trzaski, szumy. Najczęściej jednak tym, co się słyszy w omamach, są głosy - mówi psycholog dr Łukasz Gawęda, który w swoich badaniach skupia się zwłaszcza na halucynacjach słuchowych.

Zaznacza, że ma to związek z funkcjonowaniem mózgu. Każdy człowiek odbiera swój wewnętrzny głos. Dzięki niemu możemy np. mówić sobie, co powinniśmy zaraz zrobić, komentujemy to, co się dzieje i przypominamy, co się zdarzyło.

- To jest nasz dialog z samym sobą - zaznacza dr Gawęda, podkreślając, że osoby ze schizofrenią uważają, iż ich wewnętrzny głos nie pochodzi od nich samych.

Kiedy nasz umysł funkcjonuje sprawnie, nie zastanawiamy się nad tym, czy nasze myśli są istotnie  nasze: odpowiedź jest oczywista.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum