Sanepid: woda w Chojnowie nie nadaje się do picia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2011 18:30

Nieszczelne szamba były przyczyną zanieczyszczenia bakteriami z grupy coli sieci wodociągowej w Chojnowie (województwo dolnośląskie). Sanepid zaleca mieszkańcom wstrzymanie się z wykorzystywaniem wody do celów domowych.

Sanepid: woda w Chojnowie nie nadaje się do picia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mieszkańcy miasta od dwóch dni nie mają dostępu do wody pitnej. Jak powiedział PAP w czwartek (18 sierpnia) burmistrz Chojnowa Jan Serkies, ścieki przelały się przez niezabezpieczone szamba należące do położonych nad ujęciami wody gospodarstw rolnych i dostały się do wody.

- Sieć wodociągowa jest w dalszym ciągu systematycznie chlorowana, a czysta woda jest dostarczana mieszkańcom przy pomocy ośmiu beczkowozów i stacji uzdatniania wody - mówił.

Kierowniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy Małgorzata Stawiska-Lichota przyznała, że częściowa analiza próbek wody wykazała, że bakterii z grupy coli nie ma już w sieci wodociągowej, ale zakaz spożywania wody nie może zostać na razie cofnięty.

- Dopiero gdy będziemy mieli kompleksowe wyniki badań wszystkich pobranych próbek będzie można go cofnąć. Nie jest wykluczone, że być może nastąpi to w piątek, ale bez pełnych wyników nie możemy dać gwarancji - dodała.

Wody z sieci wodociągowej nie można wykorzystywać do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, mycia owoców i warzyw, mycia zębów i kąpieli noworodków. Sanepid zaleca także wstrzymanie się z wykorzystywaniem wody do innych celów domowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum