Sanatoria żądają od seniorów dodatkowych opłat za skrócony pobyt?

Autor: Onet/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2020 12:46

Kolejne uzdrowiska żądają od osób chcących wyjechać wcześniej z powodu zagrożenia koronawirusem opłat za każdy niewykorzystany dzień turnusu. Czytelnicy portalu Onet.pl piszę, że takich sanatoriów jest zdecydowanie więcej.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rozporządzenie ws. ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z nim NFZ zamknął sanatoria od 14 marca do odwołania. Dzień po oświadczeniu NFZ od zaniepokojonych pacjentów Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA zaczęły napływać do portalu Onet.pl informacje, że nie zamierza ono zwalniać pacjentów, jeśli nie zaakceptują wniesienia opłaty za każdy dzień pozostały do oficjalnego zakończenia turnusu. Ekwiwalent ten wynosi 70 zł za osobę - podaje Onet.pl.

Podobna sytuacja miała mieć miejsce też w innych ośrodkach m.in. "Jan Kazimierz" w Dusznikach-Zdroju (woj. dolnośląskie), czy w obiektach "Podhale" i "Gryf" w Połczynie-Zdroju (woj. zachodniopomorskie). Sanatoria te należą - odpowiednio - do spółek: Uzdrowiska Kłodzkie i Uzdrowisko Połczyn, działających w ramach Polskiej Grupy Uzdrowisk.

Do sytuacji odniósł się Piotr Grudziński, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Polskiej Grupie Uzdrowisk. Jego zdaniem, na tę chwilę regulamin i cała procedura wygląda tak, że za te niewykorzystane dni (pacjent - red.) powinien zapłacić pełną stawkę. Polska Grupa Uzdrowiskowa na razie nie pobiera żadnych opłat od kuracjuszy i tę kwestię zostawia na później. Jeżeli NFZ tego nie ureguluje, być może będzie w jakiś sposób tego dochodzić.

Więcej: wiadomosci.onet.pl

***

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy oświadczenie Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA. Poniżej jego treść.

„W nawiązaniu do ostatnich doniesień medialnych informujemy, że każdy kuracjusz przebywający obecnie w Uzdrowisku Ustroń może podjąć decyzję o skróceniu pobytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
 
Na podstawie przepisów § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, kontynuują leczenie zgodnie z terminem turnusu i przysługuje im pełen zakres świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego. Większość kuracjuszy Uzdrowiska Ustroń podjęła decyzję o pozostaniu i dokończeniu leczenia.
 
Na terenie kompleksu uzdrowiskowego nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Uzdrowisko Ustroń aktywnie włącza się w działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przypominamy o zachowaniu środków ostrożności: pozostanie w domach, jeśli to możliwe; dbanie o higienę – częste mycie i dezynfekowanie rąk; zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz zachowanie bezpiecznej odległości od osób chorych.

Objawy grypopodobne: osłabienie organizmu, podwyższona temperatura, suchy kaszel i duszności – to sygnał, by skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną bądź infolinią NFZ (800 190 590)”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum