Samorząd w Jarosławiu zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza, w niedzielę będzie akcja

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2020 13:35

Radni Jarosławia (Podkarpackie) przyłączyli się do powszechnego apelu i zachęcają ozdrowieńców - osoby, które pokonały COVID-19 lub przebyły tę chorobę bezobjawowo do oddawania osocza. W niedzielę (13 grudnia) zostanie zorganizowana w tym mieście akcja oddawania krwi i osocza.

Samorząd w Jarosławiu zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza, w niedzielę będzie akcja
Przeciwciała pozyskane z osocza ozdrowieńców to obecnie jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej obiecujących metod leczenia Covid-19. Fot. archiwum/WSzW w Gorzowie Wlkp.

- O tym, że osocze ozdrowieńców jest w tej chwili najcenniejszym lekarstwem w walce z COVID-19 mówią wyraźnie specjaliści. Dlatego ma to takie ogromne znaczenie - zaznaczył Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu.

Przypomniał, że apel w tej sprawie przyjęła pod koniec listopada Rada Powiatu Jarosławskiego. Radni zwrócili się w nim do ozdrowieńców o oddawanie osocza, a do wszystkich o przestrzeganie reżimu sanitarnego, w poczuciu odpowiedzialności.

"Jak wskazują lekarze, przeciwciała pozyskane z osocza ozdrowieńców to obecnie jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej obiecujących metod leczenia. Warunkiem niezbędnym jest jednak zaangażowanie i ofiarność osób, które przeszły zakażenie. Apelujemy zatem do ozdrowieńców: Wasza krew jest na wagę złota, może uratować życie innym chorym!" - czytamy w apelu radnych Jarosławia.

W związku z tym w niedzielę 13 grudnia w Jarosławiu w Centrum Opieki Medycznej oraz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przybyły tę chorobę bezobjawowo będą mogły od rana do południa oddać krew lub osocze.

- Po raz pierwszy będzie można oddać krew i osocze bezpośrednio w Jarosławiu - zaznaczył Sawiński.

Wyjaśnił, że do tej pory osocze można było oddawać w Rzeszowie lub w niepełnym wymiarze w którejś z kilku stacji RCKiK na terenie Podkarpacia.

Ozdrowieńcy, którzy zechcą oddać krew lub osocze muszą być pełnoletni, ale mieć nie więcej niż 65 lat. Muszą być wyleczeni i czuć się zdrowo. Powinni zabrać ze sobą dowód osobisty, wynik testu potwierdzającego obecność koronawirusa (jeśli taki posiadają). Informację o pozostałych warunkach oddania krwi czy osocza można uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie w Centrum Opieki Medycznej i RCKiK pod numerami telefonów: 16 624 50 15 (pracownia Serologii Transfuzjologicznej COM Jarosław) lub 17 867 26 71 (RCKiK Rzeszów).

Z jarosławskiej akcji 13 grudnia będą mogły skorzystać także osoby zdrowe, które nie są ozdrowieńcami, ale chcą oddać krew.

PAP - Agnieszka Pipała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum