Samorząd lekarski krytycznie o projekcie zarządzenia ws. udzielania świadczeń POZ
Prezydium NRL podjęło w piątek (11 października) stanowisko dotyczące projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju POZ.

Zdaniem NRL projekt nie przewiduje zmian, które w realny sposób mogłyby zwiększyć dostępność świadczeń opieki zdrowotnej oraz poprawić jakość tej opieki.
Najbardziej widoczną zmianą proponowaną w opiniowanym projekcie jest - jest wg NRL - nałożenie na lekarzy kolejnych obowiązków administracyjno-sprawozdawczych. Przykładem tego jest niezwykle rozbudowany formularz karty lekarskiego badania profilaktycznego, który zajmuje 3 strony, a dane w nim zamieszczane będą stanowiły powielenie danych wpisanych już do dokumentacji medycznej pacjenta.
Czas niezbędny na dublowanie w karcie badania profilaktycznego informacji zamieszczonych w dokumentacji medycznej pacjenta będzie czasem odebranym kolejnemu pacjentowi - twierdzi NRL.
Rezygnacja ze zdefiniowania w zarządzeniu "porady" w sposób analogiczny do obecnie obwiązującej definicji przewidzianej w zarządzeniu Prezesa NFZ Nr 85/2011/DSOZ uniemożliwi wystawienie recepty pacjentom przewlekle chorym bez ich osobistego stawiennictwa u lekarza.
Samorząd lekarski przypomina, że Ministerstwo Zdrowia w swoim stanowisku jednoznacznie uznało, iż wystawienie recepty osobom przewlekle chorym i kontynuującym leczenie, bez ich obecności w gabinecie lekarza POZ, jest dopuszczalne i uzasadnione.
Więcej: www.nil.org.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)