×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Samorząd lekarski krytycznie o projekcie zarządzenia ws. udzielania świadczeń POZ

Autor: NIL/Rynek Zdrowia11 października 2013 15:37

Prezydium NRL podjęło w piątek (11 października) stanowisko dotyczące projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju POZ.

Samorząd lekarski krytycznie o projekcie zarządzenia ws. udzielania świadczeń POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem NRL projekt nie przewiduje zmian, które w realny sposób mogłyby zwiększyć dostępność świadczeń opieki zdrowotnej oraz poprawić jakość tej opieki.

Najbardziej widoczną zmianą proponowaną w opiniowanym projekcie jest - jest wg NRL - nałożenie na lekarzy kolejnych obowiązków administracyjno-sprawozdawczych. Przykładem tego jest niezwykle rozbudowany formularz karty lekarskiego badania profilaktycznego, który zajmuje 3 strony, a dane w nim zamieszczane będą stanowiły powielenie danych wpisanych już do dokumentacji medycznej pacjenta.

Czas niezbędny na dublowanie w karcie badania profilaktycznego informacji zamieszczonych w dokumentacji medycznej pacjenta będzie czasem odebranym kolejnemu pacjentowi - twierdzi NRL.

Rezygnacja ze zdefiniowania w zarządzeniu "porady" w sposób analogiczny do obecnie obwiązującej definicji przewidzianej w zarządzeniu Prezesa NFZ Nr 85/2011/DSOZ uniemożliwi wystawienie recepty pacjentom przewlekle chorym bez ich osobistego stawiennictwa u lekarza.

Samorząd lekarski przypomina, że Ministerstwo Zdrowia w swoim stanowisku jednoznacznie uznało, iż wystawienie recepty osobom przewlekle chorym i kontynuującym leczenie, bez ich obecności w gabinecie lekarza POZ, jest dopuszczalne i uzasadnione. 

Więcej: www.nil.org.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze