Samolot transportujący ratowników PSP wylądował w Warszawie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2010 22:23

Ratownicy, co prawda dzień później niż planowano, ale szczęśliwie wrócili do Polski z Haiti.

Nasi ratownicy natychmiast po trzęsieniu ziemi na Haiti zgłosili gotowość do wyjazdu. Foto: serwis prasowy KG PSP.

Rządowy samolot z grupą polskich ratowników z Państwowej Straży Pożarnej, którzy przez siedem dni udzielali pomocy poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti, w niedzielę (24 stycznia) w nocy wylądował na warszawskim lotnisku wojskowym.

Pierwotnie powrót ratowników był planowany na sobotę (23 stycznia). Przesunął się z powodu usterki układu sterowania samolotu. Samolot stał w bazie w Portoryko, tam stwierdzono usterkę i w ciągu kilku godzin ją naprawiono. W tym czasie ratownicy czekali w stolicy Haiti Port-au-Prince.

54 ratowników z 10 psami z Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej przez tydzień poszukiwało żywych ludzi pod gruzami, udzielało pomocy rannym i poszkodowanym. Ratownicy zabrali na Haiti 4 tony specjalistycznego sprzętu: geofony, kamery wziernikowe i termowizyjne oraz sprzęt mechaniczny i hydrauliczny do odgruzowywania ofiar.

Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP to jedna z 11 na całym świecie takich grup z certyfikatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uzyskanie go sprawia, że ONZ ma pewność, iż są one technicznie i logistycznie przygotowani do niesienia pomocy w każdym zakątku świata.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum