Samokontrola w cukrzycy to dłuższe i zdrowsze życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2010 19:12

Eksperci podkreślają, że pacjenci, którzy sami kontrolują przebieg cukrzycy dłużej żyją i mają mniej komplikacji.

O tym, jak ważną rolę w skutecznym leczeniu cukrzycy odgrywają sami chorzy mówili diabetolodzy, dietetycy i rehabilitanci podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 października br. w Warszawie.

Zainaugurowano na niej program edukacyjny pt. „Kompas Samokontroli w Cukrzycy”, który jest skierowany do pacjentów z tym schorzeniem, osób nim zagrożonych oraz lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek zajmujących się na co dzień leczeniem chorych na cukrzycę.

Jak wyjaśnił dr hab. Leszek Czupryniak, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, głównym celem programu jest uświadomienie chorym na cukrzycę, że wszystko co robią – jedzą, śpią, chodzą, ćwiczą – ma wpływ na poziom glukozy we krwi oraz pokazanie, jakie działania mogą podjąć, by lepiej kontrolować chorobę i zmniejszyć ryzyko jej powikłań.

Program popularyzuje cztery proste zasady: „Regularnie kontroluj poziom cukru!”, „Odżywiaj się świadomie!”, „Żyj aktywnie!” i „Przestrzegaj zaleceń lekarskich!”.

Jak przypomniał dr Czupryniak, na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 2 mln Polaków, z czego 750 tys. o tym nie wie. W 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, która występuje głównie u osób w wieku średnim i starszym. Jest ona ściśle związana z nadwagą i brakiem ruchu. Cukrzyca typu 1 dotyczy przede wszystkim dzieci oraz młodzieży. Jej przyczyną jest zniszczenie przez układ odporności komórek trzustki produkujących insulinę.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań: chorób układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenia wzroku, nerek i układu nerwowego oraz trudno gojących się owrzodzeń stóp (tzw. stopa cukrzycowa), prowadzących często do amputacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum