Są pieniądze na lek dla Julki

Autor: LJ/ Gazeta Wrocławska • • 01 września 2008 09:54

W efekcie akcji zbierania pieniędzy na lek dla Julki Jabłonowskiej, najmniejszego dziecka, które się urodziło się w Polsce, udało się zgromadzić ponad 20 tys. zł.

Te pieniądze pozwolą kupić 5 dawek palivizumabu (synagis), leku wzmacniające odporność chorego na działanie wirusa RS, odpowiedzialnego za zapalenie płuc.

Jedna dawka leku kosztuje ok. 5 tys. zł. Dziewczynka potrzebuje sześciu dawek. Wolontariusze biorący udział w akcji nie wątpią, że uda się zebrać całą potrzebną kwotę. Podkreślają, że środki na koncie rosną w błyskawicznym tempie.

Dwie pierwsze dawki palivizumabu muszą być podane Julce jeszcze we wrześniu, kiedy organizm dziecka jest szczególnie narażony na infekcje.

Julka urodziła się w lipcu ubiegłego roku w wałbrzyskim szpitalu ginekologiczno-położniczym. Ważyła wtedy 380 gramów i mierzyła niewiele ponad 20 cm.

Eksperci przypominają, że dzięki synagisowi dzieci są mniej narażone na infekcje, rozwijają się lepiej i psychicznie i ruchowo, tymczasem lek nie jest refundowany w Polsce.

- Od 8 lat walczymy, aby synagis trafił na listę leków refundowanych. Niestety, bez skutku – mówi prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii.

Teraz lekarze będą przekonywać Agencję Oceny Technologii Medycznych, że synagis powinien się na liście refundacyjnej znaleźć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum