SFP: zawód fizjoterapeuty spełnia kryteria zawodu zaufania publicznego

Autor: Fizjoterapia Polska/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2015 14:30

Nie można zgodzić się z tezami Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczącymi zawodu fizjoterapeuty, jako niespełniającego kryteriów zawodu zaufania publicznego - uważa Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska .

SFP: zawód fizjoterapeuty spełnia kryteria zawodu zaufania publicznego

Zarząd Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska wysłał do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia oraz do Ministra Zdrowia, premiera i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej pismo będące stanowiskiem SFP ws. opinii prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do projektu Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 30.01.2015 r.

W liście tym czytamy, że SFP cieszy fakt, iż NRL nie formułuje żadnych merytorycznych uwag do projektu i popiera celowość ustawowej regulacji zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Analiza ww. dokumentu skłania SFP jednak do wystosowania koniecznego komentarza, gdyż szczegółowa ocena projektu jest wysoce nieprecyzyjna i może wprowadzać w błąd.

Dalej Stowarzyszenie wyjaśnia, że stanowisko prezydium NRL jest dowodem daleko posuniętego braku wiedzy polskiego środowiska lekarskiego na temat zawodu fizjoterapeuty. Stanowisko to potwierdza więc, że jedną z przyczyn braku uregulowań prawnych w stosunku do fizjoterapeutów w Polsce jest niewiedza środowiska medycznego dotycząca miejsca, jakie zajmuje współcześnie zawód fizjoterapeuty w krajach najwyżej rozwiniętych.

SFP podkreśla, że nie jest autorem projektu, do którego odnosi się NRL i wie, że projekt ten posiada fragmenty, których Stowarzyszenie nie popiera. Nie można jednak zgodzić się z tezami NRL dotyczącymi zawodu fizjoterapeuty, jako niespełniającego kryteriów zawodu zaufania publicznego.

Organizacja podkreśla, że fizjoterapeuci "stanowią trzecią pod względem liczebności grupę zawodową, zatrudnioną w opiece zdrowotnej w Polsce. Jest ich ponad siedemdziesiąt tysięcy. W gronie fizjoterapeutów jest prawie 100 profesorów i ok. 2000 osób z tytułem doktora. Zdecydowana większość polskich fizjoterapeutów ustawicznie i intensywnie kształci się, dzięki czemu coraz wyraźniej wyróżnia się na tle kolegów z innych krajów Unii Europejskiej.

W omawianym liście czytamy także, że "NRL w swojej opinii wydaje się być oderwaną od współczesnych realiów i praktyki udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce. W dokumencie ICD-9 (autorstwa WHO) stosowanym na co dzień przez wszystkie polskie placówki, które udzielają świadczeń refundowanych w ramach NFZ, znajduje się około 250 procedur fizjoterapeutycznych wymagających szczególnego i specjalistycznego przygotowania akademickiego, a kilkadziesiąt z nich to procedury badania przedmiotowego, które przeprowadza tylko fizjoterapeuta".

Tymczasem prezydium NRL, zdaniem SFP, odmawia fizjoterapeutom  prawa do bycia zawodem zaufania publicznego dlatego, że powinien mieć on "dodatkowe normy etyki zawodowej, szczególną treść  ślubowania” oraz "kwalifikacje moralne” i "tradycje korporacji zawodowej”.  

"Wszystkie te elementy zawarte są właśnie  w projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Mamy nieodparte wrażenie, że prezydium NRL wydało opinię, nie czytając dokładnie projektu Ustawy, gdzie znalazły się powyższe elementy, a ponadto egzamin państwowy, prawo wykonywania zawodu i samorząd zawodowy” - pisze SFP.

Więcej: www.fizjoterapeuci.org

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum