×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ŚDM: 1200 harcerzy z ZHR będzie pomagało w ramach zabezpieczenia medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 lipca 2016 21:43

1200 członków Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej będzie pomagać podczas Światowych Dni Młodzieży 2016, które rozpoczną się we wtorek w Krakowie. Harcerze i harcerki służyć będą pielgrzymom głównie pomocą przedmedyczną.

ŚDM: 1200 harcerzy z ZHR będzie pomagało w ramach zabezpieczenia medycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek wieczorem członkowie ZHR zaangażowani jako wolontariat w trakcie ŚDM 2016 zebrali się na zlocie zorganizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkanie harcerzy rozpoczął okolicznościowy apel. Po nim na Skałkach Twardowskiego harcerze wezmą udział w ognisku. W zlocie uczestniczy ogółem półtora tysiąca harcerzy.

- ZHR już od kilkudziesięciu lat angażuje się podczas przyjazdów papieża i pielgrzymek w Białą Służbę, nazywaną tak oczywiście od koloru stroju Ojca Świętego - powiedział PAP szef Centrum Medialnego Zlotu ZHR na ŚDM, przewodnik Tomasz Rompalski.

Podkreślił, że ZHR będzie największą formacją zabezpieczenia medycznego, poza pogotowiem ratunkowym, podczas ŚDM. Związek wystawi w ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR) 250 patroli pieszych i punktów medycznych, w których będzie pracować 1000 wolontariuszy.

- Będą tam pracować przeszkoleni w ramach naszych wewnętrznych kursów, które prowadziliśmy od półtora roku, ratownicy oraz sanitariusze. Będzie to pomoc przedmedyczna tj. potrafimy zrobić wszystko, co jest niezbędne przed przyjazdem karetki pogotowia. Sądzę, że najczęściej będziemy musieli interweniować w mniej poważnych przypadkach, takich jak drobne urazy kończyn czy omdlenia. Ale oczywiście jesteśmy też przygotowani na poważniejszą pomoc - dodał.

Harcerze będą obecni w ponad 40 miejscach w Krakowie i w okolicach. - HOPR będzie we wszystkich miejscach Światowych Dni Młodzieży - dodał Rompalski.

Drugą służbą harcerską podczas ŚDM będą patrole porządkowe, do których trafi 200 osób. Będą oni zabezpieczać m.in. uroczystości na Błoniach i Brzegach, trasę Drogi Krzyżowej.

Wśród wolontariuszy ZHR podczas ŚDM będzie też ok. 100 harcerzy z Wielkiej Brytanii, Litwy i Ukrainy z rodzin o polskich korzeniach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum