Rzeszów: warsztaty kardiochirurgii małoinwazyjnej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 09:20

W Rzeszowie zakończyły się II Rzeszowskie Warsztaty Kardiochirurgiczne adresowane do kardiochirurgów z całej Polski oraz lekarzy kardiologów z Podkarpacia.

Jak mówi Gazecie Wyborczej doktor Kazimierz Widenka, ordynator oddziału kardiochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie i zarazem organizator spotkania, kardiochirurdzy uczyli się jak wykonywać operacje zastawek metodami małoinwazyjnymi a kardiolodzy dzięki tym warsztatom dowiedzieli się, jak ważne jest szybkie skierowanie na zabieg.

– Bardzo ważne jest korygowanie zastawek we wczesnych stadiach choroby. My uważamy, że powinno się to robić jak najszybciej, bo nieleczone doprowadzają do przerostu komór serca i w konsekwencji skracają życie pacjenta – wylicza kardiochirurg.

Dr Widenka z radością dodaje, że efekty ubiegłorocznych warsztatów już są. To coraz większa ilość pacjentów kierowanych na oddziały we wczesnym stadium choroby.

Kardiochirurdzy uczestniczący w warsztatach mieli okazję podpatrywać, jak zastawki operują wybitni specjaliści, m.in. prof. Olivier Jegaden z Lyonu, specjalizujący się w operacjach metodą torakoskopową, czyli bez otwierania mostka. To metoda, która umożliwia pacjentowi powrót do normalnego życia po maksymalnie dwóch tygodniach.

Czas rekonwalescencji ogranicza się do czasu zagojenia się rany po rozcięciu skóry na klatce piersiowej. Chirurg wprowadza przez to nacięcie i między żebrami specjalistyczne przyrządy i operuje zastawki. W metodzie tradycyjnej trzeba ciąć mostek, a wtedy rehabilitacja pooperacyjna trwa kilka miesięcy.

Metoda torakoskopowa wymaga jednak bardzo dużych umiejętności od lekarza, skomplikowanego i drogiego sprzętu. Dr Widenka, cytując prof. Jegadena, mówi, że w czasie operacji wykonywanych metodą miniinwazyjną ból pacjenta przejmuje kardiochirurg.

– Niewygodna jest pozycja, w jakiej wykonuje się operację, i każdemu zabiegowi towarzyszy zawsze duży stres – stwierdza ordynator.

W ciągu minionego roku operowano w Rzeszowie ponad 60 osób. Jeszcze do niedawna w Polsce takie operacje wykonywano w trzech ośrodkach: w Katowicach, Zabrzu i Rzeszowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum