Rzeszów: w miejskim szpitalu staw biodrowy wymieniają małoinwazyjnie
Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego mogą liczyć na małoinwazyjny zabieg jego wymiany. Szpital Miejski w Rzeszowie jest drugim ośrodkiem w regionie, który wykonuje tego typu operacje.

Jak wyjaśnia lek. Marcin Jaszczuk, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, zabieg wykonywany jest z dostępu przedniego. Polega na 7 - 8 centymetrowym nacięciu skóry, usunięciu niesprawnych elementów stawu biodrowego i zastąpieniu ich sztucznymi. Implanty dostosowywane są do każdego pacjenta indywidualnie.
Główną zaletą operacji jest to, że w jej trakcie nie uszkadza się istotnych tkanek. Umożliwia to szybszą rehabilitację, zmniejsza ryzyko krwawienia po zabiegu, mniejszy jest także odsetek zwichnięć endoprotezy. Oprócz tego ból pooperacyjny jest mniejszy, a pobyt pacjenta w szpitalu krótszy. Także efekt kosmetyczny jest lepszy. Blizna jest praktycznie niewidoczna.
Wykonanie takiej operacji możliwe jest praktycznie u każdego pacjenta z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. Wyjątkiem są osoby otyłe oraz z dużą deformacją stawu. Na zabieg wymiany stawu biodrowego w kolejce pacjenci muszą czekać około 4 - 5 miesięcy.
Więcej: nowiny24.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)