×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rzeszów: szkolą się w laparoskopii

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia07 listopada 2009 13:07

W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie trwają II Podkarpackie Warsztaty Chirurgii Laparoskopowej. Bierze w nich udział ok. 50 chirurgów z regionu.

Rzeszów: szkolą się w laparoskopii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczą się operować techniką mało inwazyjną, czyli za pomocą laparoskopu. Lekarze śledzą transmisję z sali operacyjnej na dużym ekranie – podają Nowiny24.

– Ta metoda pozwala na bardzo dokładną ocenę narządów jamy brzusznej. Lekarze patrzą w monitor na powiększony obraz wnętrza. Widać wyraźnie struktury naczyniowe, wszystkie warstwy i zmiany. Operowanie jest więc bardzo bezpiecznie – tłumaczy dr Piotr Małek, ordynator oddziału chirurgii w SW nr 2 w Rzeszowie i wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii.

Metoda laparoskopowa nie powoduje tak dużego cierpienia pacjenta jak przy klasycznej operacji, wymaga jedynie niewielkiego nacięcia i chory szybciej wraca do zdrowia.

– Nie wszyscy mogą być jednak w ten sposób operowani, istnieją przeciwwskazania, m.in. dla osób mających problemy z układem krążenia, a także związane z wiekiem. Przeciwwskazaniem są też zaburzenia krzepnięcia – mówi dr Małek.

Rzeszowski szpital wzbogacił się o drugi zestaw laparoskopowy, co umożliwi większą liczbę operacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze