Rzeszów: powstanie pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego

Autor: nowiny24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2018 19:47

Jesienią w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie zostanie otwarty Bank Mleka Kobiecego. Dotąd w szpitalu funkcjonował mini bank mleka, ale szpital nie mógł sam pozyskiwać mleka, ani go badać.

Mlekiem do banku przekazują wolontariuszki, które urodziły dzieci i mają nadmiar pokarmu. Fot. Shutterstock

Otwarcie Banku Mleka Kobiecego stanie się możliwe dzięki zakupieniu przez placówkę odpowiedniego sprzętu. Było to możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Za 600 tys. zł. zakupiono lodówki, zamrażarki, laktatory, a także wyposażono laboratorium.

- Po wakacjach mlekiem od mam będziemy mogli dzielić się z również z mniejszymi ośrodkami w regionie, których do tej pory nie było stać na sprowadzanie mleka z Warszawy - podkreśla, wypowiadając się dla portalu Nowiny24.pl, dr Małgorzata Stefańska, ordynator Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dz. neonatologii.

Banków Mleka Kobiecego powstaje w kraju coraz więcej. W czerwcu, w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu rozpoczął działalność pierwszy w Poznaniu Bank Mleka Kobiecego, a podobną placówkę w lutym br. uruchomiono w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie.

Mlekiem z banku przekazywanym przez wolontariuszki, które urodziły dzieci i mają nadmiar pokarmu, są karmione głównie wcześniaki, noworodki z ekstremalnie małą masą ciała, ale też dzieci urodzone o czasie, które cierpią na zaburzenia trawienia. Mleko chroni przed skutkami wcześniactwa, czyli przed martwiczym zapaleniem jelit.

Mleko pochodzące od karmiących kobiet jest też cenne dla noworodka, gdyż zawiera więcej potrzebnych dziecku składników niż mleko uzyskiwane sztucznie. W mleku kobiecym znajdują się m.in. kwasy DHA, które odgrywają ogromną rolę w rozwoju mózgu, układu nerwowego i narządu wzroku. W pokarmie kobiety są obecne immunoglobuliny wszystkich klas. To one chronią potem dzieci przed alergiami.

Więcej: www.nowiny24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum