Rzeszów: pacjenci pozytywnie ocenili lekarzy POZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2010 14:28

Rzeszowscy pacjenci dobrze oceniają pracę swoich lekarzy rodzinnych.

Takie wnioski wynikają z badań przeprowadzonych przez Katedrę Zdrowia Publicznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Autorami badań byli prof. Leszek Wdowiak i dr Wacław Kruk. Badania przeprowadzono trzy lata temu. Na ankietę odpowiadało blisko 600 pacjentów, którzy korzystali z 40 wybranych losowo podkarpackich przychodni. Przychodnie miały podpisany kontrakt z NFZ, działały co najmniej od roku.

Oceniając jakość pracy lekarskiej ankieterzy pytali pacjentów o dostosowanie godzin przyjęć lekarza do oczekiwań pacjentów, punktualność lekarza, czas poświęcony pacjentowi przez lekarza, jego uprzejmość, zapewnienie pacjentowi poczucia intymności w trakcie badania.

Ponad 70 procent ankietowanych oceniła, że godziny pracy lekarzy rodzinnych spełniają ich oczekiwania. Ponad 86 procent ankietowanych pacjentów uważa, że lekarz poświęca im wystarczająco dużo czasu w czasie wizyty. Aż 75 procent pacjentów odpowiedziało, że lekarze już się nie spóźniają. Ankietowani bardzo wysoko oceniają także zapewnienie pacjentom intymności w czasie badań. Zdaniem uczestników badań lekarze udzielają przejrzystych, kompletnych informacji na temat zleconych badań i zabiegów. 89,5 procenta ankietowanych uważa, że łatwo jest uzyskać skierowanie do innego lekarza.

90 procent pacjentów stwierdziło, że lekarze są bardzo uprzejmi. Pacjenci docenili zmiany jakie dokonały się w przychodniach, także w ich wyglądzie zewnętrznym. W całej ankiecie placówki niepubliczne wypadły jednak lepiej, niż przychodnie publiczne.

Więcej na: www.rzeszow.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum