Rzeszów: coraz więcej zabiegów laparoskopowych

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2010 16:33

Ponad pięćdziesięciu chirurgów wzięło udział w III Podkarpackich Warsztatach Chirurgii Laparoskopowej zorganizowanych w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Rzeszów: coraz więcej zabiegów laparoskopowych

Uczestniczący w warsztatach chirurdzy z Podkarpacia i Śląska mieli okazję obejrzeć transmitowane  z sali operacyjnej wybrane zabiegi z zakresu chirurgii laparoskopowej w chorobie refluksowej żołądka z przepukliną rozworu przełykowego i w nowotworach odbytnicy oraz jelita grubego.

– Wszystkie etapy zabiegu były na bieżąco komentowane. Uczestnicy warsztatów doskonalili też umiejętności na trenażerach. Chirurgia małoinwazyjna ma coraz więcej zwolenników wśród chirurgów – mówi dr Piotr Małek, organizator warsztatów oraz ordynator oddziału chirurgii ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Rzeszowska lecznica jest jedyną placówką w województwie podkarpackim, która stosuje metodę laparoskopową w operacjach guzów nadnerczy, jelita grubego, odbytnicy, śledziony oraz innych schorzeniach jamy brzusznej.

Podczas warsztatów prof. Lukas Adamcik po raz pierwszy wykonał w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie laparoskopowe zabiegi w chorobie refluksowej żołądkowo-przełykowej, z towarzyszącą przepukliną rozworu przełykowego.

– Chirurgia małoinwazyjna stanowi ponad 30 proc. wykonywanych przez nas zabiegów. W poprzednich latach metodą laparoskopową wykonywaliśmy ok. 200 operacji rocznie, a w 2009 r. było to już 380 zabiegów. W tym roku mamy na koncie 460 zakończonych operacji – wylicza dr Małek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum