Rzeszów: NFZ będzie płacił za profilaktyczne badania genetyczne

Autor: nowiny 24/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2009 18:13

Z badań genetycznych w kierunku występowania raka będą mogli skorzystać mieszkańcy województwa podkarpackiego, których bliscy chorowali na nowotwory. Za wszystko zapłaci Oddział NFZ w Rzeszowie.

Oddział NFZ w Rzeszowie podpisał umowę z dwoma placówkami z terenu Podkarpacia. Z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Rzeszowie i Szpitalem Specjalistycznym w Brzozowie.

– Badania genetyczne to bardzo ważny oręż w walce z nowotworami, dlatego zależało nam na ich finansowaniu. Kilka dni temu podpisaliśmy umowy w tej sprawie - mówi Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie.

Badaniami zostaną objęte osoby z rodzin, których bliscy chorowali na raka. Dlatego zdaniem lekarzy tak ważne jest kontrolowanie stanu zdrowia osób z dziedziczną predyspozycją do zachorowania na chorobę nowotworową.

Dzięki specjalistycznej analizie próbki krwi można określić, czy badana osoba jest nosicielem takiej mutacji i czy z tego powodu jest bardziej zagrożona wystąpieniem określonego nowotworu, informuje serwis nowiny 24.pl.

– Liczymy, że dzięki umowie z Funduszem będziemy badać więcej osób niż dotychczas. To bardzo ważne, bo zdarzają się sytuacje, że dzięki badaniom genetycznym mamy także możliwość skuteczniej leczyć chorych – opowiada lek. med. Dariusz Sawka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa onkologicznego w szpitalu w Brzozowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum