Rzecznik Praw Pacjenta spotkała się z chorymi na padaczkę

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2014 15:40

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Padaczki przypadającego na 26 marca Rzecznik Praw Pacjenta spotkała się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

W zakresie pomocy chorym na padaczkę, od 2012 r. rzecznik Krystyna Barbara Kozłowska występowała do ministra zdrowia w sprawie dostępu osób chorych na lekooporną postać padaczki do leczenia za pomocą implantacji stymulatora nerwu błędnego. Leczenie padaczki za pomocą implantacji stymulatora nerwu błędnego w przypadku, gdy jest to jedyna możliwa do zastosowania metoda terapeutyczna jest świadczeniem gwarantowanym finansowanym ze środków publicznych.

Jednak jeszcze do niedawna brak przypisania kodu dla procedury powodował, że świadczenie to było rozliczane przez świadczeniodawców jedynie za zgodą płatnika, po wyrażeniu indywidualnej zgody przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Utrudniało to dostęp pacjentów do tej procedury. Od listopada 2013 r. procedurze został nadany kod ICD-9 i tym samym możliwe jest rozliczanie jej na podstawie Jednorodnych Grup Pacjentów, pacjenci mogą od razu zapisywać się w kolejce oczekujących, a świadczeniodawcy nie muszą występować o zgodę do NFZ.

Padaczka jest najpowszechniejszą chorobą neurologiczną. Na świecie choruje na nią ponad 50 milionów osób, jednakże wiedza na temat tej choroby jest wciąż niewystarczająca. Niski poziom świadomości bywa często przyczyną krzywdzącego traktowania osób chorych na padaczkę. W związku z przypadającym na 26 marca Międzynarodowym Dniem Padaczki Polskie Towarzystwo Epileptologii przygotowało opracowanie pt.: "Padaczka: konsekwencje społeczne i ekonomiczne". Publikacja ta ma zwrócić uwagę na potrzeby osób chorych na padaczkę i znaczenie edukacji na temat tego schorzenia.

Więcej i treść opracowania: www.bpp.gov.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum