Rzecznik Praw Pacjenta do MZ: potrzebne działania dot. psychiatrii dziecięcej

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2018 19:03

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministra zdrowia o podjęcie zdecydowanych działań dotyczących dziecięcej i młodzieżowej opieki psychiatrycznej. Poziom finansowania jest za niski, a warunki hospitalizacji trudne - oceniono w poniedziałkowej informacji.

Liczba małoletnich pacjentów wymagających pomocy znacznie przekracza liczbę istniejących łóżek w oddziałach psychiatrycznych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, że wpływają do niego "niepokojące informacje" o "alarmującej sytuacji psychiatrii dziecięcej w całym kraju". Sygnały, jak przekazał, kierowane są przez pacjentów i ich rodziny, lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, konsultanta krajowego oraz konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, kierowników szpitali psychiatrycznych oraz Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Rzecznik zwrócił uwagę m.in. na niedostateczny poziom finansowania świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, trudne warunki hospitalizacji małoletnich pacjentów oraz braki kadrowe wśród personelu medycznego.

"Wzrost nakładów finansowych, tworzenie warunków sprzyjających podejmowaniu specjalizacji w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zmiany organizacyjne to działania niezbędne dla poprawy opieki psychiatrycznej nad najmłodszymi pacjentami" - ocenił Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik Praw Pacjenta wyraził przekonanie o konieczności podjęcia współpracy w obszarze psychiatrii dziecięcej przez wszystkie podmioty zaangażowane w ochronę zdrowia psychicznego najmłodszych, deklarując pełne wsparcie w realizacji inicjatyw służących zwiększeniu dostępności do psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla najmłodszych, w tym w opracowaniu i wdrożeniu rozwiązań systemowych.

O działania w obszarze dziecięcej psychiatrii zapytał MZ w styczniu także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Rzecznik wystąpił wówczas do ministra Łukasza Szumowskiego o przekazanie stanowiska dot. dostępności do stacjonarnych, całodobowych świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii dla dzieci i młodzieży; jego zdaniem sytuacja jest dramatycznie niekorzystna. O istnieniu problemu Michalak w listopadzie ub.r. alarmował w piśmie do ówczesnego szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła. RPD wskazywał, że zwiększa się liczba dzieci i młodzieży wymagających pomocy psychiatrycznej, a liczba młodzieży podejmującej próby samobójcze systematycznie wzrasta.

Rzecznik Praw Dziecka zwracał uwagę, że małoletni ewidentnie wymagający hospitalizacji w oddziale psychiatrycznym z powodu rozpoznania ostrego stanu - próby samobójczej, nadmiernego pobudzenia psychoruchowego, czy epizodu psychotycznego z agresją - mogą nie zostać przyjęci do szpitala z powodu braku miejsc. Zdaniem Rzecznika, sytuację taką należy ocenić jako stan bezpośrednio zagrażający życiu. Liczba małoletnich pacjentów wymagających pomocy - jak podkreślał - znacznie przekracza liczbę istniejących łóżek w oddziałach psychiatrycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum