Rzecznik Praw Obywatelskich też chce rozmawiać z ministrem o szczepieniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2009 16:06

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski "zaniepokojony licznymi skargami w sprawie braku dostępnych na polskim rynku szczepień ochronnych przeciwko grypie A/H1N1" zwrócił się do ministra zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o pilne spotkanie.

„Pragnę poinformować, że w ostatnim czasie napływają do mnie liczne pytania i wnioski obywateli dotyczące szczepień ochronnych przeciwko grypie A/H1N1. Szczególnie widoczna jest troska o bezpieczeństwo zdrowotne dzieci” – napisał Kochanowski w liście do Ewy Kopacz 6 listopada.

– 15 września Komisja Europejska wskazała – napisał Kochanowski – że szczepionki przeciwko grypie są najbardziej efektywnym narzędziem do przeciwdziałania rozprzestrzeniającej się epidemii i zaleciła państwom członkowskim podjęcie działań zmierzających do wdrożenia programów masowych szczepień.

Według RPO w tej sytuacji brak działań po stronie rządu polskiego „musi budzić uzasadniony niepokój”. „Trzeba podkreślić, że rezygnowanie z podjęcia środków zapobiegawczych oraz ograniczających epidemię grypy, mając na uwadze swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej, może stanowić zagrożenie dla innych państw członkowskich” – uważa Kochanowski.

Pogarszająca się sytuacja na Ukrainie – według RPO – jest dodatkowym argumentem przemawiającym za koniecznością podjęcia „natychmiastowych działań zmierzających do przygotowania się do przeciwdziałania epidemii grypy”.

„W związku z powyższym, zaniepokojony licznymi skargami w sprawie braku dostępnych na polskim rynku szczepień ochronnych przeciwko grypie A/H1N1, w dniu dzisiejszym (6 listopada - przyp. red.) wystąpiłem do Minister Zdrowia – pani Ewy Kopacz z prośbą o pilne spotkanie” – napisał RPO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum