Rzecznik MZ o wahaniach w liczbie wykonanych testów na koronawirusa: naprawdę nie decyduje o tym ministerstwo

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2020 11:44

Resort obserwuje wahania w liczbie wykonywanych testów - przyznał w czwartek (23 kwietnia) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Jeżeli wczoraj mogliśmy wykonać blisko 14 500 testów, to dlaczego dziś tego nie wykonaliśmy? - pytał retorycznie, przekonując, że ta liczba zależy od sanepidu a nie od Ministerstwa Zdrowia.

Wojciech Andrusiewicz: - - Naprawdę to nie jest decyzja MZ, że tych testów się nie przeprowadza. To sanepid i służby medyczne ze szpitali powinni kierować pacjentów na testy. Fot. Shutterstock

Rzecznik MZ poinformował, że wciągu minionej doby, od środy (22 kwietnia) godz.13.00 do czwartku (23 kwietnia) godz. 9.00 zostało wykonanych ok. 11 500 testów.

- Niestety jest to znacznie mniej niż wczoraj, kiedy testów było powyżej 14 tysięcy. Mamy jednak nadzieję, że do godziny 13.00, kiedy minie pełna doba, ta liczba jeszcze wzrośnie - podkreślił Andrusiewicz, wypowiadając się w czwartek dla dziennikarzy.

Wyjaśnił też, że resort obserwuje te spadki na wykresie i dostrzega "sinusoidę, która świadczy o tym, że można więcej testów przeprowadzać".

- Naprawdę to nie jest decyzja MZ, że tych testów się nie przeprowadza. To sanepid i służby medyczne ze szpitali powinni kierować pacjentów na testy. Naprawdę te możliwości mamy. Jeżeli wczoraj mogliśmy wykonać blisko 14 500 testów, to dlaczego dziś tego nie wykonaliśmy? - pytał retorycznie.

Tłumaczył też, dlaczego spadła wycena testów na koronawirusa. Od wczoraj obowiązuje nowa cena, która wynosi 280 zł a nie 450, jak wcześniej.

- Pierwsza wycena powstała na podstawie kosztów, jakie były w chwili, gdy wchodziliśmy w epidemię. Wówczas trzeba było odnieść się do cen rynkowych. Teraz znajdujemy się na zupełnie innym poziomie. Mamy więcej laboratoriów, testy są łatwiej dostępne, jest ich więcej, więcej też dane laboratorium wykonuje badań - mówił Andrusiewicz.

Przekonywał: - To wszystko wpływa na cenę badania. Stąd też było prośba ministerstwa do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Kwalifikacji, aby to oszacować. Obecna cena nie jest za niska, ona nadal pozwala laboratoriom na zarabianie. Nowa kwota uwzględnia możliwą marżę - wyjaśnił Andrusiewcz.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum