Rzecznik MZ: nie wykluczamy rekomendacji, by na ulicach i w sklepach nosić maseczki

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 11:15

Niewykluczone, że w najbliższych dniach pojawi się zalecenie (resortu zdrowia - red.), żeby na ulicach, w sklepach - jeżeli tylko możemy - korzystać z maseczek - powiedział we wtorek (7 kwietnia) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Niewykluczone, że w najbliższych dniach pojawi się takie zalecenie Fot. Shutterstock

- Możemy mówić o zaleceniu noszenia maseczek, które sami sobie przygotowujemy, ponieważ musimy się liczyć z tym, że jeżeli wszystkie państwa świata zaczną rozdysponowywać maseczki jednorazowe, operacyjne czy maseczki HEPA, to zabraknie tego sprzętu w szpitalach - tłumaczył Adrusiewicz.

Przypomniał, że już jest zalecenie WHO, by tam gdzie można i wówczas, gdy obywatele mogą się zabezpieczać maseczkami, "można powiedzieć własnej roboty" korzystać z nich.

Sprecyzował, że będą to najczęściej maseczki bawełniane, z kilkuwarstwową strukturą. 

- My nie mówimy nie - i niewykluczone, że w najbliższych dniach pojawi się zalecenie, żeby na ulicach, w sklepach - jeżeli tylko możemy - korzystać z maseczek - powiedział rzecznik. Dodał jednak, że "nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek". 

Andrusiewicz zaapelował ponadto, by unikać wspólnego świętowania podczas Wielkanocy, bo liczba osób zakażonych koronawirusem może drastycznie wzrosnąć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum