Rzecznik Episkopatu: sierpień szczególną okazją, by pomóc osobom z chorobą alkoholową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2020 14:14

Choroba alkoholowa dotyka osób w różnym wieku, niezależnie od wykształcenia, zawodu czy pozycji społecznej. Sierpień - miesiąc trzeźwości - to okazja, by dotrzeć do nich z propozycją specjalistycznej pomocy - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W informacji przesłanej PAP rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na problem nadużywania alkoholu w Polsce.

Stwierdza, że bardzo wiele osób nadużywających alkoholu zupełnie nie zdaje sobie sprawy z sytuacji, w której się znajduje. - Specjaliści określają alkoholizm jako skomplikowaną i podstępną chorobę, mającą różne postaci oraz objawy, bardzo często dalece odbiegające od potocznego rozumienia oraz odbioru przez społeczeństwo ludzi z problemem alkoholowym - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zwrócił uwagę, że osoby spożywające napoje alkoholowe w sposób ryzykowny lub będące już, w którymś ze stadiów choroby, w zdecydowanej większości, nie są w stanie same sobie pomóc. - Potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz lekarze i psychoterapeuci, którzy zajmują się tą tematyką - powiedział rzecznik Episkopatu.

Zaznaczył, że osoby uzależnione od alkoholu wymagają wsparcia i terapii, którą mogą otrzymać od specjalistów, m.in. w katolickich ośrodkach, o których informację można znaleźć na stronach poszczególnych diecezji. - Działają także grupy wsparcia oraz Wspólnota AA - poinformował.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by w sierpniu szczególnie kierować propozycję profesjonalnej pomocy terapeutycznej do osób z chorobą alkoholową oraz modlić się w ich intencji.

Przypomniał, że przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bp Tadeusz Bronakowski poprosił, by Polacy zgodnie z tradycją podjęli w sierpniu dobrowolną miesięczną abstynencję.

- W Apelu Zespołu KEP zwrócono uwagę na fakt, iż choć problemy alkoholowe dotykają większości Polaków, wciąż są lekceważone w przestrzeni publicznej. Cierpią na tym całe rodziny - zaznaczył rzecznik Episkopatu Polski. 

Magdalena Gronek

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum