Rzadziej serce odmawia posłuszeństwa...

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2010 12:05

Zmiana stylu życia Polaków oraz poprawa skuteczności leczenia doprowadziła do spadku liczby zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca.

Prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant ds. kardiologii wskazuje na znaczenie całodobowych dyżurów kardiologicznych, które przyczyniły się do ponad dwukrotnego zmniejszenia się śmiertelność w tej chorobie. Ale zawał serca to, jego zdaniem, w równym stopniu sukces kardiologii naprawczej, jak porażka kardiologii zapobiegawczej.

– By nie dochodziło do zawałów, musimy położyć większy nacisk na profilaktykę i zmianę stylu życia – mówi „Rzeczpospolitej” profesor i apeluje o  wprowadzenie regulacji prawnych promujących żywność o niskiej zawartości soli, cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. – W menu restauracji powinny być informacje o kaloryczności posiłku...

Dopomina się w nim, by rządzący zastosowali wyższe opodatkowanie dla napojów wysokoenergetycznych i zakazali ich sprzedaży w sklepikach szkolnych. W jego ocenie konieczne jest również ograniczenie palenia w miejscach publicznych i walka z zanieczyszczeniem środowiska.

Prof. Opolski mówi, że Polsce potrzebny jest Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Serca i Naczyń. Taki program realizowany był w latach 2003-2008 i dobrze przysłużył się polskiej kardiologii.

Więcej: Rzeczpospolita

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum