Rząd przeznaczy 128 mln zł na programy promujące w szkołach zdrowe nawyki żywieniowe

Autor: MS • Źródło: PAP26 maja 2021 16:58

128,1 mln zł od rządu i 100 mln zł z UE zostanie przeznaczone na realizację programów promujących zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów w roku szkolnym .

Rząd przeznaczy 128 mln zł na programy promujące w szkołach zdrowe nawyki żywieniowe
Przed otyłością skutecznie chroni dieta oparta na warzywach i owocach; Fot. Archiwum
  • Rząd przeznaczył 128,1 mln zł na promocję zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów, w roku szkolnym 2021/2022
  • Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i unijnej w ramach finansowania programu dla szkół został przyjęty w środę
  • Za otrzymane fundusze szkoły zakupią owoce, warzywa, mleko i jego przetwory
  • Specjaliści ds. żywienia twierdzą, że w profilaktyce otyłości spożywanie małych porcji owoców i warzyw oraz mleka może okazać się kluczowe
  • Każdy uczeń w roku szkolnym 2021/2022 otrzyma 88 porcji owoców i warzyw oraz 80 porcji mleka i przetworów mlecznych

 

Za te fundusze zostaną zakupione owoce, warzywa, mleko i jego przetwory do placówek oświatowych.

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt rozporządzenia w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i pomocy unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach tego programu w roku szkolnym 2021/2022 - poinformowało w środę CIR.

Projekt został przygotowany przez resort rolnictwa i rozwoju wsi.

Zdrowe nawyki żywieniowe skutecznie chronią przed otyłością 

Kwestie zdrowego odżywiania są szczególnie istotne ze względu na ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) epidemię otyłości.

Jak wskazują eksperci z zakresu żywienia, w profilaktyce otyłości to właśnie systematyczne spożywanie małych porcji owoców i warzyw oraz mleka może okazać się kluczowe, by w przyszłości uniknąć tej choroby cywilizacyjnej. Ważne jest, aby z właściwymi działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi dotrzeć do jak najszerszego grona dzieci i młodzieży szkolnej. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę sytuację, że uczniowie podczas pandemii COVID-19 często byli zmuszeni do ograniczenia swojej aktywności fizycznej - napisano w uzasadnieniu.

W rozporządzeniu określono wysokość środków finansowych oraz wysokość stawek pomocy finansowej na realizację programu dla szkół.

Produkty w placówkach oświatowych będą rozdawane bezpłatnie. Każdy uczeń w roku szkolnym 2021/2022 otrzyma 88 porcji owoców i warzyw oraz 80 porcji mleka i przetworów mlecznych

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum